Vigyázat, hamisítják! – Álcoachok a piacon

(Leopold Györgyi, MTI-Press) – Van már Önnek coacha, lelki trénere, netán saját maga is pályázik erre a címre? A kérdés, bár lehet, hogy szokatlan, semmiképpen nem véletlen. Ugyanis az utóbbi időben feltűnően megnőtt a coachok száma és ázsiója a hazai piacon, ezért a növekvő igényt meglovagolva egyre többen hirdetik szolgáltatásaikat lelki segítőként.

– Ez valóban így van – erősíti meg Zsótér Gina, a Magyar Coach Egyesület alelnöke, aki maga is évek óta gyakorló, akkreditált szakember. – Szerte a világon elfogadott, bejegyzett szakmaként működnek a coachok, nálunk főként az utóbbi időben nőtt meg e tevékenység iránt az igény és az érdeklődés. Nem véletlenül. Mind a gazdasági élet, mind a magánélet egyre bonyolultabb, egyre nehezebb eligazodni, átjutni az akadályokon. Sokan találják magukat szembe megoldhatatlannak tűnő gondokkal, természetes tehát, hogy segítséget igényelnek.

    – A coach képes elhárítani az akadályokat?
– Nem. Hadd szögezzem le már elöljáróban, és minden téves hiedelmet kizárva: a coach nem csodatevő, nem varázsló és nem bűvész. Egyfajta tréner, lelki segítő és támogató, aki nem attól lesz az, hogy rányomtatja a névjegyére a sejtelmesen hangzó angol szót, hanem hosszas tanulási folyamat során szerzi meg ezt a képesítést, és jogosítványt. Nálunk nemzetközileg elismert Coach Akadémia működik, bár egyre több magántanfolyamot is hirdetnek éppen az érdeklődés miatt. Coachnak az jelentkezhet, akinek már van valamilyen felsőfokú végzettsége, lehet akár pedagógus, orvos, pszichológus, jogász, művész orvos, lelkész – a lényeg az alkalmasság, a posztgraduális képzés elvégzése, amit diploma is tanúsít. Ehhez a munkához széles körű ismeret, empátia és hivatástudat is szükséges. Az elméleti és gyakorlati képzés során kiderül, hogy ki nem alkalmas lelki trénernek. Egy biztos, aki életmód tanácsadóként hirdeti magát, annak nincs köze a coachsághoz, ugyanis a coach egyik legfőbb jellemzője, hogy nem ad tanácsokat, ez ennek a tevékenységnek alapvető filozófiája.

    – Akkor hogyan segít?
– Egy emberközpontú, holisztikus szemlélet mentén, a pozitív gondolkozás fejlesztésével igyekszik a legjobb megoldásra rávezetni az ügyfelet. Soha nem mondja meg, hogy mit tegyen, hogyan kerülhet ki magánéleti vagy üzleti csapdájából, hanem a segítségre szoruló saját személyiségét készíti fel oly módon, hogy önmaga legyen képes megtalálni a legjobb megoldást, a legelfogadhatóbb utat.

    – A coach olyan, akár egy saját pszichiáter?
– Nem. Tevékenysége csak addig tart, amíg azt a bizonyos problémát, amellyel megbízták, amelyre felkérték, a partnerrel együtt megoldja. Sokféle témában segít, de nem kell mindenhez értenie. Idővel szakosodnak, van, aki inkább magánéleti problémákkal foglalkozik, a gyerekneveléstől a párkapcsolati témákig, a társkereséstől a szorongásos és egyéb pszichoszomatikus gondokig. Sokan viszont inkább a gazdasági világban, az üzleti életben kamatoztatják tudásukat, a munkahelyi közérzettől az állásinterjúkig, a munkahelyi stresszoldástól a pályaválasztásig sok mindenben segítenek. Hogy miként? Személyre szabott, célorientált folyamat vezet a megoldásig, amelyben maga az ügyfél a legtökéletesebb szakértő, ő ismeri saját problémáját legmélyebben. Ezt a szakértelmet segít a lelki tréner kibontakoztatni, vagyis a coachnak kérdései vannak, a válaszokat az ügyfél adja meg. Igen érdekes, hogy vállalatvezetők, nagy cégek tulajdonosai újabban alkalmaznak lelki trénereket a dolgozók magánéleti gondjainak kibogozására, mert tudják, hogy a nyugodt, eredményes munkavégzéshez rendezett családi háttér, ideális környezet szükséges. Egyébként a coaching mára egész világot átfogó iparág lett, a tudást ezen a területen nemzetközi mércével mérik. Nálunk mintegy 200 hivatalosan végzett coach működik, azon vagyunk, hogy a jövőben szakmaként is elismerjék ezt a tevékenységet az ICF, a nemzetközi szervezet feltételrendszere szerint – és hogy lehetőség szerint kizárjuk a kontárokat, ügyeskedőket ebből a körből.

Comments Closed