A budaörsi országos Tájházszövetségi konferencián először nyerte el határon túli tájház az Év Tájháza díjat

(Budaörs, 2021. október 13. – Budaörsi Infó) Mint korábbi beszámolónkból megtudhatták 2021. október 7-én és 8-án a Tájházszövetség országos találkozója részeként szakmai konferenciát tartottak Budaörsön a PostART-on. Díjátadásra is sor került a rendezvény keretén belül. A kárpátaljai Nagyberegi Tájház érdemelte ki az Év Tájháza címet 2021-ben, ezzel az első határon túli tájház lett, amely elnyerte a díjat – közölte a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum kedden.

 

 

Mint írják, az Év Tájháza díjat minden évben egy-egy térség kulturális életében kiemelkedő szerepet játszó, élő tájház kapja.

A Nagyberegi Tájháznak egy 1898-ban épült parasztház ad otthont. A három helyiségből álló házhoz egy kamra, a kemencének helyet adó “sütő” és egy szín tartozik. Az udvart keresztcsűr választja el a kerttől, ahol botanikus kertet alakítottak ki.

A tájház fenntartója a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, programjait a Pro Cultura Subcarpathica szervezi. A tájházban és a hozzá tartozó gazdasági épületekben táncház, kézműves foglalkozások zajlanak. Népi játékok, hagyományos kenyérsütés mellett a kamra szövőházában megismerkedhetnek az érdeklődők a beregi szőttes készítésével.

Múzeumpedagógiai foglalkozásokat nemcsak magyarul, de ukrán és orosz nyelven is tartanak a diákoknak. A tájház programjai az iskolai tanévhez igazodva az őszi szüreti rendezvénnyel kezdődnek, és a nyár eleji pünkösdi foglalkozással zárulnak.

A közlemény szerint az elismerést a Magyarországi Tájházak Szövetségének október 7-én és 8-án Budaörsön tartott XVIII. Országos Szakmai Konferenciáján és Találkozóján adták át.

 

 

tajhazak_konferencia211008 (16)

 

A Tájházszövetség elnöksége 2009-ben határozta el, hogy az „Év tájháza” kitüntető cím mellett az egyéni teljesítményt is díjazni kívánja, ezért a színvonalas, példamutató tájházvezetői munka elismerésére megalapította az „Év tájházvezetője” díjat, melyet évente egy alkalommal ad át.

 

 

tajhazak_konferencia211008 (11)

 

Az elnökség 2021-ben az ország keleti határszélén, Biharkeresztesen élő Marosán család hagyományőrző munkáját ismerte el ilyen módon.

 

 

(Budaörsi Infó)

 

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.