Budaörs polgármestere aláírta a Digitális Jövő Települési Hálózat alapító dokumentumát

(Budaörs, 2016. december 8. – Budaörsi Infó) A digitális technológiai fejlődés lehetőségei és kihívásai, a digitális jövő települési közösségi befogadásának társadalmi felelőssége vezette Budaörs és Alsómocsolád önkormányzatait, amikor 2016. december 7-én, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége által működtetett Önkormányzati Információs és Koordinációs Központban aláírták a Digitális Jövő Települési Hálózat alapító dokumentumát, egyben megnyitották a csatlakozás lehetőségét valamennyi érdekelt önkormányzat, technológia- és tartalomszolgáltató számára.

 

A kezdeményezés sikerességét az Innovatív Önkormányzatok Klubján keresztül, sajátos eszközeivel segíti elő a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége.

A Digitális Jövő Települési Hálózat alapító dokumentumát Wittinghoff Tamás, Budaörs és Dicső László, Alsómocsolád polgármesterei írták alá.

A digitális jövő kihívásaival szemben a települések együtt sokkal többre képesek, mint külön-külön. Budaörs város és Alsómocsolád község Önkormányzata ezért létrehozza a Digitális Jövő Települési Hálózatot, amelybe meghív minden, a digitális jövőért felelősséget érző önkormányzatot. Az alapító dokumentum ünnepélyes aláírására 2016. december 7-én került sor.

 

Előzmények:

A digitális jövő befogadása a települések és közösségeik számára nagy lehetőségeket, de komoly kockázatokat is rejtő kihívás. Az egyes önkormányzatok egyedül nehezen vagy egyáltalán nem tudják kihasználni a kínálkozó lehetőségeket és elhárítani a fenyegető veszélyeket. Hálózatba szerveződve azonban erre képesek lehetnek: a szellemi és kapcsolati erőforrások egyesítése hatékonyabbá teszi őket.

Mindazon településeket, amelyek keresik, hogy hogyan tudják településük fejlődésének szolgálatába állítani a technológiai és intelligens megoldásokat, Budaörs város és Alsómocsolád község Önkormányzata meghívja, hogy vegyenek részt az általuk kezdeményezett Digitális Jövő Települési Hálózatban. A két önkormányzat 2016. december 7-én írta alá ünnepélyes keretek között az alapító dokumentumot, egyben megnyitották a csatlakozás lehetőségét valamennyi érdekelt – önkormányzatok, technológia- és tartalomszolgáltatók – előtt.

A hálózatban megvalósuló feladat-, erőforrás- és tudásmegosztás nagyobb esélyt ad a kisebbeknek hogy megfelelő választ adjanak a digitális jövő kihívásaira, de a nagyobbak számára is rendkívül megnöveli az hatékonyságot, felgyorsítja a fejlődést. Előnye továbbá, hogy vonzó fejlesztési és piaci lehetőséget kínál a technológiák létrehozói, szállítói és a hálózati szolgáltatók számára.

Az így létrejövő hálózati szervezethez bármely önkormányzat csatlakozhat, amely fontosnak tartja, hogy felkészülten vegyen részt a digitális technológiák által egyre inkább meghatározott világban.

Nem lehet szemet hunyni afelett sem, hogy ha a digitális fejlődés váratlanul, felkészületlenül éri az egyes embereket, kisebb nagyobb közösségeiket, a települések gazdaságát, társadalmát és igazgatását, akkor az nemhogy építeni, hanem inkább rombolni fog: munkahelyeket, szakmákat, vállalkozásokat, intézményeket, társadalmi szervezeteket és viszonyokat fenyeget, amelyre szintén megfelelő válaszokat kell tudni adni.

A digitális előre gondolkodással az együttműködő önkormányzatok a jobb és komplexebb életminőség, a hatékonyság, az ökológiai és gazdasági fenntarthatóság irányába tudnak lépni. A megoldások közös keresése pedig növeli a siker esélyeit, csökkenti a próbálkozások és fejlesztések kockázatait. A hálózatban résztvevő települések egymásnak is átadják tapasztalataikat, megosztják a kidolgozott jó gyakorlatokat, intelligens megoldásokat.

 

Budaörs, az innovatív város – Innovacity – szlogenje jegyében eddig is számos közigazgatási és informatikai innovációt próbált ki már kísérleti jelleggel, vagy ültetett át tartósan a gyakorlatba. Mérföldkő volt ezen a téren a digitális esélyegyenlőségi rendelet megalkotása 2005-ben, amely az ország első ilyen helyi szabályozásaként jött létre (A digitális esélyegyenlőséget biztosító támogatásról szóló, többször módosított 40/2005. (V.25.) rendelet). Budaörs elsők között dolgozta ki az SMS-ügyintézési lehetőségét, a Telekuckó szakmai bázisán pedig közösségi hozzáférési pontokat alakított ki. Sokoldalú az önkormányzat honlapja, amely kiemelkedő tájékoztatást ad az önkormányzat munkájáról, és szakmai szervezetek vizsgálata szerint is az egyik legátláthatóbb települési online felület. Egyedülálló a Segít a hivatal! alkalmazás, amelyen keresztül a digitális kor technikáját viszi közel a hivatal az ügyfelekhez az emberi hang segítségével, és munkaidőn túl is támogatja a hivatali ügyek intézését.

A december 7-ei program a potenciális támogatók bemutatkozásával kezdődött. Az ünnepélyes aláírásra 14 órakor került sor a polgármesterek, Wittinghoff Tamás (Budaörs) és Dicső László (Alsómocsolád), valamint a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége főtitkárának, dr. Gyergyák Ferenc, továbbá a Magyar Önkormányzatok Szövetsége, a Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetsége képviselőinek részvételével.

 

(Budaörsi Infó/toosz.hu/budaors.hu)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.