Amnesty International: a kormány célkeresztbe állítja a civil szervezeteket

Az Amnesty International Magyarország a Norvég Civil Alappal folyó vita kapcsán felszólította a magyar kormányt, hogy hagyjon fel a civil szervezetek “célkeresztbe állításával” és biztosítsa, hogy “megfélemlítés nélkül gyakorolhassák” az egyesülési és a szólásszabadság jogát. A szervezet erről kedden közleményben tájékoztatta az MTI-t.

 

Az Amnesty International álláspontja szerint az, hogy a norvég alapok pályázati programjának lebonyolítását végző négy alapítványt komolyan átvilágították és közülük hármat állami hivatalnokok látogattak meg, hogy ellenőrizzék a pénzek felhasználását, azt sugallja, hogy a kormány célpontba akarja állítani a civil szervezeteket.

“Egy demokratikus társadalom nem képzelhető el civil kontroll nélkül, ezért fontosnak tartjuk, hogy kiálljunk a civil szféra szabadsága mellett. Szervezetünk is aktív kontrollt gyakorol, és számos területen együttműködik a Norvég Alap által támogatott szervezetekkel” – közölte Jeney Orsolya, az Amnesty International igazgatója.

A közleményben kiemelték: a szervezet aggódik, hogy a magyar kormány “megpróbálja elhallgattatni” a fontos munkát végző civil szervezeteket, ezzel korlátozva az egyesülési és a szólásszabadság jogát.

Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára május 29-i sajtótájékoztatóján azt mondta, a magyar kormánynak nemcsak joga, hanem kötelessége is vizsgálni, hogy a norvég alapból Magyarországra érkezett pénzek felhasználása rendben zajlott-e. A fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár korábban azt mondta: az átfogó vizsgálat célja, hogy tisztázzák, az elmúlt hetekben felmerült magyar kormányzati gyanú megáll-e, miszerint a norvég alapok hazai felhasználásakor áttételesen politikai szervezeteket, vagy hozzájuk szorosan kötődő civil szervezeteket támogattak.

Május 9-én a norvég alapok donor államai (Norvégia, Liechtenstein és Izland) az alap további magyarországi kifizetéseinek felfüggesztéséről döntöttek, mert kifogásolták, hogy ez év január elsejével a magyar kormány az alapok forrásainak felhasználásával és programjainak lebonyolításával az állami tulajdonban lévő Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft.-t bízta meg. A finanszírozók ezt a megkötött egyezmények megszegésének nevezték, mert úgy értelmezték, hogy magyar részről a lebonyolítást és a felügyeletet úgymond kiadták a központi közigazgatás kezéből.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.