Obama kész akár egyoldalúan is elrendelni a katonai csapást Szíriára

Barack Obama amerikai elnök a brit parlament elutasító döntése és az amerikai kongresszus fokozódó nyugtalansága ellenére, valamint az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása híján is kész elrendelni a Szíria elleni korlátozott katonai csapást – állította egybehangzóan helyi idő szerint csütörtök este több amerikai sajtóorgánum.

 

 

 

A The New York Times, a CNN és a Dow Jones kormányzati forrásokra hivatkozó híradásai szerint noha az elnök még mindig nem hozta meg végleges döntését, a katonai akciót vélhetően azután fogják elindítani, hogy az ENSZ ellenőrei – akik a Damaszkusz környékén augusztus 21-én történt állítólagos vegyifegyver-támadás helyszínét vizsgálják – elhagyják Szíriát. A világszervezet szakemberei a tervek szerint szombaton távoznak a szíriai fővárosból.

Caitlin Hayden, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője csütörtök este közleményt adott, amely szerint Washington értesült a brit parlament döntéséről, továbbra is konzultálni kíván Londonnal, de Obama elnök az amerikai nép érdeke alapján kíván döntést hozni a vegyi fegyverek szíriai alkalmazásával kapcsolatban.

“(Az elnök) úgy gondolja, hogy az Egyesült Államok alapvető érdekei forognak kockán, és aki megsérti a vegyi fegyverekre vonatkozó nemzetközi normákat, azt felelősségre kell vonni” – állt a közleményben.

Az amerikai kormányzat csütörtök este ismertette a kongresszus vezetőivel azokat a hírszerzési információkat, amelyek szerinte a szíriai kormány felelősségét bizonyítják, valamint a katonai fellépéssel kapcsolatos elképzeléseit. A már beavatott honatyák közül többen úgy nyilatkoztak, hogy az adatok ugyan nem állapítanak meg közvetlen kapcsolatot Bassár el-Aszad elnök és a gáztámadás között, de Washington szerint a meglévő bizonyítékok elegendőek egy olyan korlátozott csapás megindokolásához, amely elrettentheti Damaszkuszt a vegyi fegyverek további alkalmazásától.

A katonai csapás indokoltságát alátámasztani kívánó amerikai érvrendszer szerint meg kell védeni a vegyi fegyverek bevetését tiltó nemzetközi normákat és az amerikai érdekeket is, amelyek veszélybe kerültek ezeknek az eszközöknek a szíriai kormány általi alkalmazása miatt. A fenyegetés olyan fontos térségbeli szövetségeseket érint, mint Izrael, Törökország és Jordánia, valamint – ha a vegyi fegyverek illetéktelen kezekbe kerülnek – közvetlenül az Egyesült Államokat is.

Az amerikai kormányzat képviselői igyekeztek felhívni a figyelmet a különbségekre a George W. Bush elnök által 2003-ban elindított iraki invázió és az Obama által esetleg elrendelendő – ugyancsak a BT felhatalmazása nélkül végrehajtandó – csapás között. Rámutattak, hogy amíg az iraki művelet célja Szaddám Huszein rendszerének megdöntése volt, addig a most készülő akcióé a vegyi fegyverekre vonatkozó nemzetközi tiltás érvényesítése és Amerika szövetségeseinek védelme.

Marie Harf külügyi szóvivő a különbségek között azt is kiemelte, hogy amíg az Irak elleni fellépés hírszerzési feltevésre épült, addig Szíria esetében bizonyos, hogy a kormányerők vegyi fegyvert vetettek be.

Ben Rhodes helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó egy csütörtöki interjújában arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelenlegi helyzetben hiábavaló lenne megpróbálni a katonai csapáshoz megszerezni az ENSZ BT jóváhagyását, mert Oroszország, a testület állandó és vétójoggal rendelkező tagja több ízben is bebizonyította, hogy meg akarja akadályozni a szíriai vezetés felelősségre vonását.

A washingtoni illetékesek szerint a Szíria elleni katonai fellépés kisebb léptékű lesz, mint a líbiai légtérzár 2011-ben történt létrehozása, ezért ahhoz valójában az Egyesült Államoknak nem annyira katonai koalícióra, mint inkább a szövetségesek diplomáciai támogatására van szüksége. Úgy ítélték meg, hogy a csapást minél előbb végre kell hajtani, mert késlekedés esetén a szíriai katonai vezetésnek lehetősége lesz még jobban elleplezni a korábbi támadások nyomait és elrejteni a potenciális célpontokat. Ezek a parancsnoki állások mellett alapvetően a vegyi fegyverek célba juttatásához használt eszközök lennének.

 

 

 

Fox News: Az amerikai csapás a vegyi fegyverek hordozóeszközeire összpontosít majd

 

A Szíriára mérendő amerikai csapás valószínűleg nem csak a fővárosban elhelyezkedő objektumokra terjed majd ki, annak fókuszába az Aszad-rezsim vegyi fegyvereit célba juttató eszközök kerülnek majd – közölte csütörtökön honlapján katonai forrásokra hivatkozva a Fox News hírtelevízió.

A tervezett amerikai támadás – a Barack Obama elnök számára a Pentagon által előkészített elképzelések alapján – egyaránt célba veszi majd a szíriai parancsnoki és irányítási rendszer Damaszkuszban található objektumait, valamint a szíriai fővárost övező hegyekben elhelyezett tüzérségi állásokat és a rövid hatótávolságú rakéták kilövőállásait is. Bassár el-Aszad elnök palotája és a minisztériumi épületek – amelyek nagy részét egyébként már evakuálták – a Fox forrásai szerint nem tartoznak a célpontok közé.

A műveleteket várhatóan a közel-keleti és a közép-ázsiai térségért felelős amerikai Középső Parancsnokság (CENTCOM) irányítja majd. A “szűkre szabott” katonai akció elindítása az amerikai fegyveres erők parancsnoka, az elnök döntésére vár.

Obama elnök azonban még nem határozott ebben a kérdésben. Jelenlegi állás szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa – Oroszország és feltehetően Kína ellenállása miatt – nem fogja jóváhagyni a Szíriával szembeni katonai fellépést. Az Egyesült Államok fontos szövetségesei – köztük Nagy-Britannia, Franciaország és Németország – közölték, hogy meg kívánják várni a világszervezet jelenleg az arab országban tartózkodó ellenőreinek jelentését. Az ENSZ szakértői szombaton utaznak el Szíriából.

A Fox News értesülései szerint Izrael, noha felkészült erre a lehetőségre is, nem igazán számít arra, hogy egy Aszad-rezsim ellen indítandó amerikai katonai akció esetén Szíria, Irán vagy a Teherán által támogatott fegyveres csoportok részéről támadás érné. Izraeli részről ugyanakkor úgy vélik, hogy a túlzott késlekedés esetén “erodálódna” az esetleges amerikai csapás “legitimitása”.

 

 

 

Obama Merkellel konzultált

 

Barack Obama amerikai elnök telefonon konzultált Angela Merkel német kancellárral a szíriai helyzetről – közölte csütörtökön a Fehér Ház.

Josh Earnest, az elnöki hivatal szóvivője nem árult el részleteket a két vezető megbeszéléséről, amely annak az amerikai törekvésnek a jegyében zajlott, hogy a szíriai vegyifegyver-támadásra adandó katonai válasz a lehető legszélesebb körű nemzetközi támogatásra épüljön.

A német kancellári hivatal közlése szerint Merkel és Obama egyetértett abban, hogy a Damaszkusz közelében augusztus 21-én elkövetett állítólagos vegyi támadás “a nemzetközi jog súlyos megsértését jelenti”. A német vezető kijelentette, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának foglalkoznia kell a gáztámadás ügyével, és hangsúlyozta a testületnek felelősségét a konfliktussal összefüggésben.

A Merkel szóvivője, Steffen Seibert által kiadott közlemény szerint a kancellár hangsúlyozta, hogy az ENSZ-ellenőröknek – akik szombaton utaznak el Szíriából – idejében el kell készítniük jelentésüket a BT számára, hogy a testület fel tudjon lépni az ügyben.

A felek egyetértettek abban, hogy a szíriai válságot politikai eszközökkel kell megoldani, és megállapodtak, hogy szoros koordinációban maradnak a bűncselekményre adandó lehetséges nemzetközi válasszal kapcsolatban.

A BT öt állandó tagja – az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország és Kína – képviselői csütörtökön, ezúttal orosz kezdeményezésre, újabb tanácskozás tartottak New Yorkban, amelyen nem jutottak megállapodásra. A küldöttségek az egyeztetésről részleteket nem közöltek azt követően sem, hogy a találkozó befejeződött.

Előző nap Moszkva és Peking ellenállásán megbukott az a britek határozattervezet-javaslata, amelynek értelmében a testületnek el kellett volna ítélnie Damaszkuszt az állítólag általa végrehajtott vegyifegyver-támadás miatt, és jóvá kellett volna hagynia a “megfelelő intézkedéseket”.

A Fehér Ház szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az amerikai kormány illetékesei közép-európai idő szerint éjfélkor fogják tájékoztatni a kongresszus vezetőit a szíriai helyzetről, és megerősítette, hogy Washington nyilvánosságra hozza a hírszerzés Damaszkuszra nézve terhelő bizonyítékait.

Earnest megismételte az amerikai álláspontot, amely szerint “nem kétséges” a szíriai kormány felelőssége, de kitérően válaszolt arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok vajon akkor is belekezd egy katonai akcióba, ha arra a BT-től nem kap felhatalmazást, a szövetségesek pedig elhalasztják az erről szóló döntést.

Miközben csütörtökön a legtöbb vezető amerikai napilap gyakorlatilag tényként kezelte az amerikai katonai fellépést, a The New York Times szerkesztőségi cikkében rámutatott, hogy Barack Obama még nem indokolta meggyőző jogi és stratégiai érvekkel az akciót.

“Hol van a bizonyíték, hogy Bassár el-Aszad elnök hajtotta végre a támadást?” – tette fel a kérdést a liberális lap, amely szerint szintén meg kell várni az ENSZ-ellenőrök szíriai vizsgálódásának eredményét, és ki kell vizsgálni Damaszkusz vádjait, amelyek szerint a felkelők vegyi fegyvert vetettek be a kormányerők ellen.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.