Navracsics Tibor: Az ország 2014-ben erősebb lesz, mint 2010-ben volt

Gazdasági, intézményi és bizalmi válsággal találta szembe magát a 2010-ben hatalomra került kormány Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes szerint, de – mondta – a kabinetnek mindháromra volt válasza, amelynek köszönhetően az ország 2014-ben gazdaságilag erősebb lesz, mint 2010-ben volt.

 

A közigazgatási és igazságügyi miniszter csütörtökön, az Orbán Viktor vezette kormány első két évéről szóló országgyűlési vitanapon tartott vitaindítójában kijelentette azt is, hogy az ország közelebb került a kitűzött célokhoz.

A megtett feladatok közül a fideszes politikus kiemelte a költségvetés stabilitásának megteremtését, az új alaptörvény megalkotását és azt, hogy a kabinet, amikor csak teheti, az ország polgáraihoz fordul.

Navracsics Tibor szerint 2010 tavaszától, amikor a Fidesz-KDNP pártszövetség soha nem látott győzelmet aratva kétharmados többséget szerzett a törvényhozásban, semmi nem mehetett úgy tovább, ahogy addig, részben a gazdasági világválság miatt, részben azért, mert a politika már 2006-tól sem tudott segíteni a magyar gazdaságon. “Magyarországon már két évvel korábban elkezdődött a gazdasági válság, mint más országoknak” – közölte, kijelentve: az ország költségvetési hiányból rekordot döntött.

Elhúzódó belpolitikai bizalmi válság is sújtotta az országot ekkor – tette hozzá, és emlékeztetett az őszödi beszédre, de szerinte intézményi válság is kialakult. A hármas válság felőrölte a tartalékokat – mondta, hozzátéve: azért kért az akkori ellenzék nagy mandátumot a választóktól, hogy minél nagyobb változást érhessen el.

Az új kormány tevékenységei közül elsőként a gazdasági válság kezelésére tért ki Navracsics Tibor. “Megteremtettük a költségvetési stabilitást” – közölte a hiány 3 százalék alá szorításáról, hangsúlyozva: mindez nemcsak hitelt ad az országnak, de erre alapozva a szociális megújulás is megkezdhető. Mint mondta: 3,9 százalékkal csökkent a gyermekes családok adóterhelése, és a kormány 385 milliárd forintot hagyott a lakosságnál az arányos személyi jövedelemadó bevezetésével.

A külföldi tőke honorálja a reformokat – jelentette ki, utalva arra: növekszik a hazánkba érkező működő tőke nagysága.

A válságkezelés érdekében tett lépések között említette még a GDP-arányos államadósság mértékének csökkentését, de hozzátette azt is: bár a csökkentés terén Európa élbolyába tartozunk, még mindig az egyik legeladósodottabb tagállam Magyarország.

Egy nemzetközi versenyképességi rangsor eredményit ismertetve közölte: a visegrádi országok közül a legnagyobb javulást Magyarország érte el.

A miniszterelnök-helyettes a bizalmi válság felszámolása érdekében tett lépésként említette, hogy a kormány, amikor csak teheti, az emberekhez fordult, kikérve véleményüket. Az intézményi válságra adott válaszként beszélt az új alaptörvényről, amelyre épülve sarkalatos törvények sora született meg. Ezek az ezredforduló kihívásaira válaszolva kirajzolják a magyar közélet kontúrjait – mondta.

Az új kormányzati szerkezethez új területi egységek is tartoznak – közölte, majd beszélt a többi közt az új kormányhivatalok felállításáról.
Navracsics Tibor az európai uniós elnökségi feladatokról szólva – amelyeket szerinte teljesen előkészítetlenül vettek át a korábbi kormánytól – azt mondta: a nehézségek ellenére a kormány rendkívül sikeres elnökséget bonyolított le. A miniszterelnök-helyettes javuló foglalkoztatási adatokat is ismertetett beszédében.

“Nem állítom azt, hogy a kormány tökéletes munkát végzett. Sok hibát vétettünk, mert nagyon sok munkát akartunk elvégezni” – jelentette ki, utalva, azt róják fel a kormánynak, hogy a döntésekről nem egyeztet és gyorsan cselekszik. Ezzel kapcsolatban azt mondta: “rendkívüli állapotban éltünk 2010 és 2012 között”.

Úgy vélte, a kitűzött célokhoz közelebb került az ország. Szerinte 2014-ben az ország gazdaságilag erősebb lesz, mint 2010-ben volt, partnere lehet a nagy nyugat-európai gazdaságoknak.

Fontosnak nevezte azokat a kormányzati lépéseket is, amelyek egy munka alapú gazdaság megteremtését célozzák. A tíz éven belül létrehozandó 1 millió új munkahelyről szólva pedig kijelentette: ha ezt nem sikerül elérni, az ország lemarad az európai gazdasági növekedéstől.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.