Szentszéki államtitkár: a melegházasságot legalizáló ír népszavazás az emberiség veresége

Szomorú eseménynek nevezte Pietro Parolin bíboros, szentszéki államtitkár kedden este a katolikus Írországban múlt héten rendezett népszavazás eredményét, amely legalizálta a melegházasságot.

 

Egy Rómában rendezett nemzetközi gazdasági találkozón az államtitkár úgy fogalmazott, hogy a referendum kimenetele nemcsak a keresztény elveket tekintve jelent vereséget, hanem “az emberiség veresége”.

A Ferenc pápa után a Vatikán második emberének számító Parolin bíboros Diarmuid Martin a dublini érsek szavait idézve kijelentette: az egyháznak tudomásul kell vennie a valóságot. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a család az egyház számára továbbra is “központot jelent, és mindent meg kell tennünk a család védelme, gondozása és szorgalmazása érdekében, mivel az emberiség jövőjét képviseli”.

Felszólalásában a vatikáni diplomáciát vezető Pietro Parolin kitért a Franciaország által még januárban szentszéki nagykövetnek jelölt Laurent Stefanini ügyére is, akinek akkreditációjára a Szentszék még nem mondott igent. A francia fél szerint azért, mivel Stefanini meleg. Parolin bíboros úgy fogalmazott, párbeszéd folyik a Vatikán és Párizs között, és reméli, hogy megoldás születik.

A Vatikánban kedden ért véget a családról októberben tartandó rendes püspöki szinódus előkészítő értekezlete. A szinódus témáit tartalmazó munkadokumentum (Instrumentum Laboris) elkészült, jelenleg a fordítása folyik, és a következő hetekben mutatják be. A szinódus témái között szerepel az azonos neműek közötti házasság is. A L’Osservatore Romano című szentszéki napilap kihívásnak nevezte az egyház számára az ír népszavazást, amelyen a résztvevők 62,1 százaléka mondott igent a melegházasságra. A részvételi arány 60,5 százalék volt.

Ezzel egy időben Matteo Renzi olasz kormányfő bejelentette, hogy az olasz kormány is napirendre tűzi a kérdést, és a melegek közötti élettársi kapcsolatok törvényes elfogadásáról júliusban kezdődik el a vita az olasz parlamentben.

 

 

 

Németországban vita indult a melegházasságról az írországi népszavazás nyomán

 

Németországban vita indult az azonos neműek házasságáról az írországi népszavazás nyomán, az ellenzéki Zöldek kedden bejelentették, hogy törvényjavaslatot készítenek az új intézményről, amelyet még a szociáldemokratákkal (SPD) kormányzó konzervatív CDU/CSU pártszövetség soraiban is többen támogatnak.

A Zöldek megítélése szerint Németországban azonnal be lehet vezetni a melegházasság intézményét, hiszen a parlamenti ellenzék pártjai – a Baloldal és az Zöldek – támogatják azt, és az SPD is kiállt mellette a 2013-as választás előtti kampányban. Ezért csupán arra van szükség, hogy az SPD képviselői megszavazzák a Zöldek indítványát a törvényhozás alsóházában, a Bundestagban – érvel az ökopárt.

A CDU/CSU és az SPD koalíciós szerződésében viszont csak az szerepel, hogy elő kell mozdítani a bejegyzett élettársi kapcsolatban élő azonos nemű párok hátrányos megkülönböztetésének megszüntetése felé vezető folyamatot. Az SPD részéről nem is reagáltak a Zöldek felvetésére, és nem valószínű, hogy a szociáldemokraták az ellenzékkel összefogva a koalíciós társ ellen szavaznak, ha a Zöldek valóban beterjesztenek egy ilyen indítványt.

Az SPD-s igazságügyi miniszter, Heiko Maas az írországi népszavazás után bejelentette, hogy a tárca a koalíciós szerződés alapján 23 pontból álló csomagot dolgozott ki a bejegyzett élettársi kapcsolathoz fűződő jogok bővítéséről, és ezt már a szerdai kormányülésen tárgyalják.

Ugyanakkor a konzervatívoknál többen jelezték, hogy a koalíciós szerződésen túlmutató lépésekre van szükség és változtatni kell a CDU/CSU-nak a bejegyzett élettársi kapcsolat és a házasság teljes jogegyenlőségét elvető hivatalos álláspontján. Például Stefan Kaufmann CDU-s képviselő – aki maga is bejegyzett élettársi kapcsolatban él – a Deutschlandfunk közszolgálati rádiónak azt mondta, hogy az írországi választás új lendületet ad a melegházasság körüli vitának és tovább erősíti az intézmény bevezetését pártoló konzervatívokat. A változást azonban “belülről” kell elérni, nem pedig az ellenzék nyomásának engedve – mondta Kaufmann.

Alexander Vogt, a konzervatív pártszövetségen belül működő meleg és leszbikus szövetség (Lesben und Schwule in der Union – LSU) vezetője az ntv hírtelevíziónak azt mondta, hogy az írországi szavazás után a CDU/CSU-nak és parlamenti frakciójának lépnie kell a melegházasság ügyében. “Őszintén szólva nemcsak örültünk, hogy Írországban ennyire jól sikerült (a szavazás), hanem bosszankodtunk is. Bosszantó, hogy a saját pártom nem tudja átlépni a saját árnyékát, holott a lakosság nagy része már régen túl van ezen” – mondta Vogt.

Németországban 2001-ben lépett életbe az azonos nemű párok bejegyzett élettársi kapcsolatáról szóló törvény. Jelenleg több mint 30 ezer ilyen kapcsolatot tartanak számon. Az alkotmánybíróság időközben hat alkalommal a bejegyzett élettársi kapcsolathoz fűződő jogok bővítésére kötelezte a törvényhozást, így például úgy rendelkezett, hogy az azonos nemű párokat is megilleti a házastársaknak járó adókedvezmény.

Írországban az előző héten tartott népszavazáson részt vevő választópolgárok 62,1 százaléka támogatta, míg 37,9 százaléka ellenezte a melegházasság engedélyezését. Ezzel Írország lett a világon az első olyan ország, ahol népszavazáson döntöttek az azonos nemű párok házasságkötésének törvényessé tételéről.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.