Budapest Pride 2013 – Ellenzéki pártok módosítanák az alaptörvényt és a családjogi törvényt

Az alaptörvény és a családjogi törvény módosítását tartják szükségesnek ellenzéki pártok a leszbikus, a meleg, a biszexuális és a transznemű (LMBT) emberek jogainak biztosítása érdekében.

 

 

 

Erről Simon Gábor, az MSZP elnökhelyettese, Schiffer András, az LMP társelnöke, Juhász Péter, az Együtt-PM szövetség társelnöke és Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke szerdán a Budapest Pride fesztivál keretében megrendezett politikai fórumon beszélt.

A politikusok egyetértettek abban: lehetővé kell tenni az azonos nemű együtt élő párok számára egymás gyermekeinek örökbefogadását és a leszbikus nők részére a mesterséges megtermékenyítés lehetőségét. Ugyancsak kiállnak a bejegyzett élettársi kapcsolat jogi lehetőségének fenntartása mellett.

Simon Gábor közölte: a magyar társadalom valamennyi tagját hátrányosan érinti, amikor a politika a “hálószobába befurakodva” elmondja, hogy mit tart helyesnek, illetve önkényesen meghatározza, mi fér bele a család fogalmába. Hozzátette: ha a 2014-es választásokon a demokratikus erők kormányra kerülnek, kezdeményezik az alaptörvény és a családjogi törvény módosítását, ugyanakkor fellépnek minden, az emberi méltóságot megalázó megnyilvánulással szemben, és főleg nem tüntetik ki azokat, akik ilyen kijelentéseket tesznek.

A szocialisták elnökhelyettese szerint Magyarországon a társadalomban a szorongás, a félelem lett úrrá, emellett megjelent a harag a kisebbségek iránt. Arra figyelmeztetett, hogy a harag kitermelheti az agressziót, amely verbális formában már meg is jelent a parlamentben.

Schiffer András azt mondta: nem tesz jót egy agresszió által sújtott társadalmi csoportnak, ha a politika nem veszi figyelembe a társadalmi hagyományok emelte falakat. Vagyis megfogalmazása szerint egyaránt árt az, aki a parlamenti szószékről “jóízűen buzizik”, és az is, aki doktriner módon csak az adott csoport érdekei mentén érvel.

Az LMP társelnöke közölte, ki kell állni az adott közösség egyenjogúsításáért, ám nem szabad propagandaeszközként használni. Ugyanis egy olyan országban, ahol gyorsan nő a kilátástalanság, könnyen szembefordíthatóak egymással a társadalmi csoportok – fűzte hozzá.

Niedermüller Péter, a DK alelnöke úgy vélekedett: az a mód, ahogy a jelenlegi kormány a családról beszél, a társadalmi presszió legdurvább módja és elfogadhatatlan. Szerinte a kulturális modernizációban Magyarország le van maradva, tabunak számít a szexuális irányultság kérdése.

Kijelentette, nincs oka annak, hogy eltérő szexuális orientációjuk miatt állampolgári jogokat vonjanak meg társadalmi csoportoktól. Az államnak ezen a területen pusztán annyi a feladata – mondta -, hogy olyan kereteket teremtsen, amelyek között mindenki úgy élhet, ahogy neki jó.

Juhász Péter azt hangsúlyozta, hogy az alkotmányból ki kell venni a megkülönböztető passzusokat, mert az azonos neműek kapcsolata nem zárható ki a család fogalmából. Ugyanakkor kifejezte reményét, hogy egy esetleges kormányváltást követően is a most hangoztatott értékeket képviselik majd a demokratikus ellenzéki pártok.

A fórumon felszólaló politikusok valamennyien egyetértettek abban, hogy a gyermekek érdekeinek védelme a legfontosabb, és egy gyermek elemi érdeke, hogy családban nőjön fel.

A rendezvény elején elhangzott, hogy meghívták a Fidesz képviselőjét is, s a párt jelezte, fontosnak tartja a témát, és ezért egy politikusuk részt vesz a vitán. Végül mégsem képviselte senki a nagyobbik kormánypártot. A Fidesz és a KDNP meg nem jelent képviselőit egy-egy kartonlapból kivágott figurával helyettesítették.

 

 

 A kanadai nagykövetség is támogatja a fesztivált

Tamara Guttman budapesti kanadai nagykövet szerint a 18. Budapesti Pride fesztivál alkalmat ad a sokféleség békés megünneplésére és a nyilvános véleménycserére, ezért országa támogatja a résztvevők jogát, hogy nagyszabású rendezvényeket szervezhessenek, valamint hogy békésen és törvényes keretek között fejezhessék ki magukat.

A kanadai nagykövetség által az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményben kifejtették: az emberi jogok tiszteletben tartása és a jogállamiság a demokratikus államok alapkövei, mindenkit megilletnek az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatában foglalt jogok.

Kanada üdvözöli a magyar kormány elkötelezettségét, hogy támogatja ezeket a jogokat, és azt, hogy 2011-ben támogatta az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának a szexuális orientációról és a nemi identitásról szóló határozatát – írták.

Kiemelték: bíznak abban, hogy a magyarok tiszteletet tanúsítanak a rendezvény iránt, és a magyar hatóságok megakadályozzák, hogy szélsőséges nézeteket vallók megzavarják az eseményt.

Hangsúlyozták: az alapjogok biztosítása mindenkinek felelőssége, és az emberi jogok védelméhez folyamatos éberség szükséges. Kanada továbbra is elutasítja a szexuális orientáció alapján történő kriminalizációt és erőszakot, és támogatja az emberi méltóságnak kijáró tisztelet megadását az egész világon – áll a kanadai nagykövetség közleményében.

Kedden 19 budapesti nagykövetség közös nyilatkozatban biztosította támogatásáról a magyarországi leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű (LMBT) közösségeket az idei Budapest Pride fesztivál alkalmából.

A Budapest Pride fesztivál keretében tartott felvonulás 2010-ben és 2011-ben különösebb rendbontás nélkül ért véget, de az azt megelőző három évben szélsőségesek zavarták meg: gyalázták a felvonulókat, majd kövekkel és sörösüvegekkel támadtak a rendőrökre.

2012-ben is békésen zajlott a felvonulás, az eseményt a demonstráció ellenzőinek nem sikerült megzavarniuk, az után azonban a Kossuth Lajos téren dulakodás alakult ki, és több embert őrizetbe vettek.

Budapesti külképviseletek az elmúlt években is közös nyilatkozatban biztosították támogatásukról a magyarországi LMBT-közösségeket.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.