Egy hónapon át zajlanak a fehér bot világnapjához kapcsolódó események

Kiállításokkal, számos figyelemfelhívó és tájékoztató programmal várja a látássérült, vak és a látó közönséget a Vakok Állami Intézete, amelynek rendezvényeiről és a látássérültek elemi rehabilitációs szolgáltatásait továbbfejlesztő program részleteiről hétfőn, a fehér bot világnapján számolt be az intézmény vezetője.

 

“Magyarországon mintegy 80 ezer látássérült ember él, kutatások szerint számuk évente 4-6 ezer fővel nő. Ma már a vakságot okozó betegségeknek mintegy 80 százaléka például szűrővizsgálatokkal megelőzhető lenne, a bekövetkező megbetegedéseknek pedig mind nagyobb része gyógyítható” – mondta el Szabóné Berta Irén, az intézmény igazgatója. A programsorozat már október elején megkezdődött és egészen a hónap végéig tart.

A Vakok Állami Intézete az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával 1,2 milliárd forintot nyert a látássérültek elemi rehabilitációs szolgáltatásainak továbbfejlesztésére, hogy a rászorulók az egész országban magas minőségű szolgáltatásokhoz juthassanak. A nyertes pályázat keretében lehetőség nyílik egyebek mellett a felnőtt korú látássérültek komplex állapotfelmérésére és látásvizsgálatára, rehabilitációt működtetnek olyan megyékben, ahol jelenleg nehezen elérhető a szolgáltatás, valamint a látássérültekkel foglalkozó szakembereket szakmailag támogatják, módszertani központot alakítanak ki és működtetnek.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a tájékoztatón kiemelte: azért is fontosak ezek a napok, mert felhívják a társadalom figyelmét a fogyatékossággal élő emberekben rejlő értékekre, tehetségükre, különleges adottságaikra.

Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár a nyertes pályázat mellett kitért arra is, hogy a rehabilitációs szolgáltatás elérhetőségének javítása és további minőségi fejlesztés érdekében az Új Széchenyi Terv Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programja 1,3 milliárd forintos támogatást nyújt egy új, bentlakásos rehabilitációs intézmény létrahozására egy Budapesten és Pest megyén kívüli térségben. Az új telephely létesítésével olyan új képzési központ is létrejön, amely lehetővé teszi a komplex rehabilitáció kiegészítését például nyelvi, informatikai és egyéb olyan képzési programokkal, amelyek hozzájárulhatnak a későbbi munkaerő-piaci integráció sikeréhez.

A fehér bot világnapja alkalmából a Vakok Állami Intézetében több kiállítás is megtekinthető: a Mesehősök kerámiaképeken című tapintható tárlatot Jankovics Marcell filmrendező nyitotta meg. A 25 mesekép Flamann Ildikó fazekas-keramikus munkája.

Az Ügyes kezek kiállítás betekintést nyújt a Vakok Állami Intézete kézműves szakköreinek munkáiba, láthatóvá, tapinthatóvá válik minden olyan alkotás, amelyet látássérült lakók a különböző foglalkozásokon és önállóan készítettek. A rendezvénysorozat ideje alatt az intézmény állandó kiállítása, az Arcmás kiállítás is megtekinthető, amelyen tapintható formában elkészített, gipsz alapú, speciális gumiszerű anyaggal bevont maszkok révén a látássérültek tájékozódhatnak a közszereplők arcáról.

Egész napos tematikus műsorral készült a Kossuth Rádió a világnapon.

Az ENSZ 1969-ben október 15-dikét a vakok világnapjává nyilvánította. A magyar Országgyűlés 2010-ben az új alaptörvénybe foglalta, hogy “Magyarország védi a fogyatékossággal élő személyeket, és segíti esélyegyenlőségük megvalósulását”.

Jónás István, a Magyar Rádió Zrt. vezérigazgatója hifironyot ad át Nyikes Fatimének, a Buda Környéki Látássérültek Közhasznú Egyesülete elnökének a fehér bot világnapja alkalmából a budaörsi Városi Ifjúsági Klubban tartott rendezvényen 2012. október 15-én. (MTI Fotó: Zih Zsolt)

 

A fehér bot napján jelent meg a beszélő Linux legújabb kiadása

 

Az Informatika a látássérültekért Alapítvány fejlesztéseként hétfőn jelent meg a beszélő Linux legújabb változata a BeLin 3.0, amelyet az alapítvány honlapján ingyenesen tölthetnek le az érdeklődők.

A beszélő operációs rendszer az elmúlt évek során egyre népszerűbbé vált a látássérült emberek körében. Jelentőségét és társadalmi hasznosságát 2009-ben az IT Business szaklap díjjal (Leadership Award) ismerte el – áll az alapítvány közleményében.

A Hammer Attila vak informatikus vezetésével fejlesztett, idén kiadott BeLin 3.0 legfontosabb újdonsága, hogy a vak emberek által használt, a számítógépekhez csatlakoztatható Braille-kijelzőkön minden szöveget a magyar Braille-helyesírás szabályai szerint jelenít meg. Jelentőségét másfelől az adja, hogy ezt a képességet minden nyílt forráskódú program, amely támogatni kívánja a pontírást olvasó vak felhasználókat, a jövőben át tudja majd venni.

A tavaly kiadott, BeLin ECDL-tananyag is átdolgozásra került az új kiadásnak megfelelően. A tananyag eleget tesz az európai számítógép-felhasználói tanúsítvány operációs rendszerekről szóló teljes követelményrendszerének, ezáltal lehetőséget ad a vak és gyengénlátó emberek számára az alapszintű számítógép-használati ismeretek otthoni vagy tanfolyami keretek között történő elsajátítására.

A tananyag mindenki számára ingyenesen hozzáférhető az alapítvány honlapjának letöltési oldalán keresztül.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.