Olimpia 2012 – A pénteki magyar mérleg, győztesek, éremtáblázat

A bronzéremért játszhat a magyar férfi kézilabda-válogatott a londoni olimpián, mivel a pénteki elődöntőben az utolsó pillanatokig kiélezett csatában 27-26-ra kikapott a svéd csapattól.

A harmadik helyért vasárnap délben a horvát alakulat lesz az ellenfél.

A svédek 1992, 1996 és 2000 után játszhatnak újra döntőt. Aranyérmet még nem nyertek.
Elődöntő:
Svédország-Magyarország 27-26 (15-12)
————————————-
Kosárlabdacsarnok, 14 ezer néző, v: Geipel, Helbig (német)

svéd gólszerzők: Ekberg 6/1, K. Andersson 5, Källman 5, Petersen 4/3, Ekdahl du Rietz 4, Doder 1, Larholm 1, Nilsson 1

Magyarország:
Mikler – Harsányi 3, Nagy L., Schuch, Ilyés 3, Zubai 2, Iváncsik G. 3 – cserék: Fazekas (kapus), Császár 8/4, Putics 5, Mocsai 1, Lékai 1, Vadkerti
A magyar férfi válogatott még soha sem tudott olimpiai elődöntőt nyerni, mi több, még érmet sem szerzett korábban, négyszer volt negyedik (1936, 1980, 1988, 2004). A pénteki találkozóra sok magyar szurkoló bejuthatott, többen a negyeddöntőben elvérző spanyolok drukkereitől szereztek jegyet némi felárral: 50 helyett 75 fontért (csaknem 27 ezer forintért). Szólt is a “Ria, ria, Hungária!” a csarnokba belépéskor. A találkozót megtekintette Áder János államfő és Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke is.

Mikler két védéssel kezdett, ez arra volt jó, hogy csapata kerüljön lépéselőnybe. Ilyés duplájára jött válasz, akárcsak Császár értékesített büntetőjére. A 10. percben először vezettek a svédek – ebben jelentős szerepe volt kapusuknak, M. Anderssonnak -, ám Putics előbb egyenlített, majd újabb bal felső sarkos lövésével már ismét a magyarok vezettek (14. p: 6-5).

A svédek gyakorta éltek a gyors indítás fegyverével, ezzel nem igazán tudott mit kezdeni a védelem, ráadásul az 1,97 m magas beállós, Nilsson semlegesítése sem ment. 8-8-nál Császár kihagyott hetese és Schuch kiállítása egyáltalán nem jött jól, Mikler viszont kivédte Ekberg büntetőjét. Az emberhátrányban nem esett gól, majd Karlsson ült ki, de ebben a szakaszban kétszer is támadóhibát fújtak a magyarok ellen, a rivális pedig két gólt lőtt belőle. A szünet előtti hajrában is az északiak akarata érvényesült, akik végül háromgólos előnnyel vonultak el a pihenőre. Az első harminc perc három emberelőnyét összesítve 4-1-gyel veszítette el a Mocsai-gárda.

A második félidőre az “Izland-ölő” Fazekas állt a kapuba, de sokszor kiszolgáltatott helyzetbe került. Császár góljaival sikerült tartani a lépést, ám Nagyot kiállították, majd minden addiginál nagyobbra nőtt a különbség (36. p: 16-20). Petersen sem úszta meg Császár lerántását, létszámfölényben pedig sorozatban háromszor volt eredményes a magyar együttes (40. p: 20-21).

Az egyenlítés viszont elmaradt, az amúgy jól játszó Császár büntetőt rontott, Nagy labdát adott el, így pillanatok alatt 20-23 lett az állás. Maradt negyedóra, melyben néhány hajmeresztő bírói hiba Fazekas bravúrjai miatt nem lett még fájóbb. Császár bokasérülése – rosszul ért földet egy felugrás után – viszont annál inkább, a nyolcgólos irányítót le kellett cserélni.

Tíz perccel a vége előtt, 21-24-nél Puticsot kiállították, ám két Fazekas bravúr és két gól meggyőzte a svéd kapitányt, hogy időt kérjen. Többször is volt lehetőség az egyenlítésre, ám valami – rossz passz, védés, belemenés – mindig közbejött.

Három perc volt hátra, amikor 24-25-nél Mocsai kapitány időt kért. Visszatérve Iváncsik a felsőlécre ejtett, K. Andersson pedig nem hibázott. A túloldalon Zubai is betalált, de egy labdaszerzés után Harsányi nem tudott egyenlíteni. Időt kértek a svédek is, mert tudták: ha gólt dobnak, bejutnak a döntőbe. Ekdahl du Rietz átlövése sikeres volt, így Ilyés hiába szépített, másra már nem maradt idő.

A második elődöntős mérkőzésen a címvédő és világbajnok franciák végig vezetve háromgólos győzelmet arattak a horvátok felett.

Eredmény:
Franciaország-Horvátország 25-22 (12-10)

KÉZILABDA
férfiak, elődöntő: Svédország-Magyarország 27-26 (15-12)

HOSSZÚTÁVÚSZÁS
férfiak, 10 km: Gercsák Csaba 18.

VÍZILABDA
férfiak, az 5-8. helyért: Magyarország-Ausztrália 10-9 (4-2, 2-4, 1-0, 3-3)

A pénteki győztesek

A londoni olimpia pénteki győztesei:
ATLÉTIKA
férfi rúdugrás: Renaud Lavillenie (Franciaország)
női kalapácsvetés: Tatyjana Liszenko (Oroszország)
női 5000 m: Meseret Defar (Etiópia)
női 4×100 m: Egyesült Államok (Tianna Madison, Allyson Felix, Bianca Knight, Carmelita Jeter)
női 1500 m: Asli Cakir Alptekin (Törökország)
férfi 4×400 m: Bahama (Chris Brown, Demetrius Pinder, Michael Mathieu, Ramon Miller)

BIRKÓZÁS
szabadfogás, 55 kg: Dzsamal Otarszultanov (Oroszország)
szabadfogás, 74 kg: Jordan Burroughs (Egyesült Államok)

GYEPLABDA
nők: Hollandia

KERÉKPÁR
BMX, férfiak: Maris Strombergs (Lettország)
BMX, nők: Mariana Pajón (Kolumbia)

MŰÚSZÁS
csapatverseny: Oroszország (Anasztaszija Davidova, Marija Gromova, Natalija Iscsenko, Elvira Hasjanova, Darija Korobova, Alekszandra Pacskevics, Szvetlana Romasina, Anzselika Timanyina, Alla Siskina)

NYÍLTVÍZI ÚSZÁS
férfiak, 10 km: Usszama Melluli (Tunézia)

TEKVONDÓ
női 67 kg: Hvang Kjung Szeon (Koreai Köztársaság)
férfi 80 kg: Sebastian Eduardo Crismanich (Argentína)

VITORLÁZÁS
férfiak, 470-es: Mathew Belcher, Malcolm Page (Ausztrália)
nők, 470-es: Jo Aleh, Olivia Powrie (Új-Zéland)

Az összesített éremtáblázat

A magyar csapat nyolc arany-, négy ezüst- és három bronzéremmel a nyolcadik helyen áll a londoni olimpia éremtáblázatán a tizennegyedik hivatalos versenynapot követően.