Óriásamőbákat találtak a Föld legmélyebb pontján

Óriásamőbákat találtak a Föld egyik legmélyebb pontján, a csendes-óceáni Mariana-árokban mintegy tizenegyezer méter mélységben amerikai tengerbiológusok.

A San Diegó-i Scripps Oceanográfiai Intézet kutatói a National Geographic mérnökei által konstruált digitális kamerával és fényszórókkal felszerelt merülőegységet bocsátottak le júliusban, hogy feltérképezzék a Föld e kevéssé ismert területét – olvasható a PhysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon.

A kutatók 10 641 méter mélységben fedezték fel a Xenophyophore tengeri egysejtű életformákat (protozoonokat). Ez a legmélyebb ismert élőhelye a 10 centiméteres nagyságot elérő amöboid egysejtűeknek. A korábbi Xenophyophore-rekorderekre az új-hebridai árokban, “mindössze” 7500 méteres mélységben bukkantak.

A rejtélyes egysejtűek károsodás nélkül képesek nagy mennyiségben felhalmozni ólmot, higanyt, urániumot, és jól viselik a mélytengeri létet – a sötétséget, hideget és a nagy nyomást.

“E gigantikus sejtek előfordulása a világ egyik legmélyebb pontján egy teljesen új kutatási területet nyit a biodiverzitás, a szélsőséges körülményekhez való alkalmazkodás tanulmányozására” – vélekedett az expedíciót szervező Doug Bartlett mikrobiológus.

Comments Closed