Megnyílt a 130 éves Operaház új évada

Hétfőn hivatalosan megnyílt az idén 130 éves Magyar Állami Operaház új évada. Ókovács Szilveszter főigazgató szerint az “ország első színházaként”, az Erkel Színházzal együtt immár két épületben teljes odaadással és a legmagasabb szakmai színvonalon kell szolgálniuk a közönséget.

 

Az új évadban az Operaház jelentősen megújítja repertoárját: 25 premierrel, köztük 22 opera- és 3 balett-bemutatóval várják a hazai és külföldi publikumot.

Az évadnyitó társulati ülésen az Operaház három új örökös tagját köszöntötték az Andrássy úti palota színpadán, Lukács Gyöngyi Kossuth-díjas operaénekest, Palcsó Sándor Liszt Ferenc-díjas operaénekest és Szakály György Kossuth-díjas táncművészt, a Magyar Táncművészeti Főiskola rektorát, aki egyúttal mesterművész címet is átvehetett. Számos egyéb díjat, kitüntetést is átadtak az intézmény azon művészeinek és technikai-műszaki alkalmazottainak, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtottak az elmúlt évadban.

Ókovács Szilveszter az Operaház pénzügyi helyzetéről elmondta: a cél az, hogy 2018 elejére elérjék azt a szintet, amely megfelel a 2002-ben 6,4 milliárd forintra emelt állami támogatás aktuális reálértékének. Jelenleg az intézmény állami támogatása 7,6 milliárd forint, a 2002-es összeg reálértéke pedig ma 11,3 milliárd forint lenne.

A főigazgató kitért az Operaház küszöbön álló felújítására is. Mint mondta, reméli, hogy október végéig megszülethet a kormányzati döntés, és mihamarabb megkezdődhetnek a tervek szerint 2018 tavaszáig tartó munkálatok. Az Operaház színpadtechnikájának és nézőforgalmi tereinek is meg kell újulnia, emellett létrehoznának egy új műhelyházat és próbacentrumot is.

Horváth Endre, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kabinetfőnöke a kulturális kormányzat nevében megígérte, hogy a tárca megad minden segítséget a felújításhoz. Hangsúlyozta, hogy a kormány kiemelt intézményként kezeli az Operaházat, és jelezte azt is, hogy az intézmény az elmúlt hónapban mintegy 1,5 milliárd forint rendkívüli állami támogatásban részesült a két ház zavartalan működésének biztosítására.

Ókovács Szilveszter kiemelte: ez az első évad, amelyet az Operaház már a felújított Erkel Színházzal kezdhet meg. Hoppál Péter kulturális államtitkár kifejezését idézve úgy vélte: “Ha valami, akkor az Erkel biztosan a +kulturális alapellátás+ része. Ennek a társadalomnak szüksége van erre a művészeti élményre, mindenkit gazdagít, hogy az Erkel működik”. A főigazgató egyúttal emlékeztetett arra, hogy az Erkel megnyitásával a Magyar Állami Operaház a világ egyik legnagyobb operaintézményévé vált.

Solymosi Tamás balettigazgató bejelentette, hogy Nagy Iván balettművésznek, a Magyar Nemzeti Balett főtanácsadójának halála miatt a főtanácsadói poszt betöltésére Maina Gielgud balettmestert kérték fel, aki el is fogadta a feladatot. Gielgud 14 évet töltött az Ausztrál Balett élén, jelenleg szabadúszó tanár, színpadra állító balettmester és koreográfus. Mint egy korábbi sajtótájékoztatón felidézte, családi szálak fűzik Magyarországhoz, hiszen édesanyja, Gordon Zita színésznő magyar volt.

Az évadnyitó társulati ülés előtt az Andrássy úti főbejáratnál a KFT adott ízelítőt vasárnap esti koncertjéből, amelyet Bál az Operában című albumuk megjelenésének harmincadik évfordulója alkalmából adnak az Operaházban.

 

 

 

Hét bérletet hirdetett a 70 éves MÁV-zenekar

 

A 2014/2015-ös évadban hét bérletsorozatban 36 koncertet ad a MÁV Szimfonikus Zenekar. Ezek mellett számos bérleten kívüli hangversenyt is kínálnak és folytatják gyermekeknek szóló programjaikat is.

Lendvai György zenekar-igazgató az együttes hétfői budapesti sajtótájékoztatóján emlékeztette arra, hogy a MÁV-zenekar ebben a szezonban, 2015. május 1-jén ünnepli 70. születésnapját.

Csaba Péter karmester, aki harmadik évadát kezdi az együttes élén művészeti vezetőként, bejelentette, hogy Kobajasi Kenicsiro megkapta a zenekartól az állandó tiszteletbeli vendégkarmesteri címet és májusban négy koncertjüket dirigálja.

Csaba Péter hangsúlyozta, hogy a MÁV-zenekar a magyar zenei élet egyik “legszorgalmasabb” együttese, és “az előző szezonban igazán kitett magáért”. Lendvai György kiemelte, hogy a zenekar az elmúlt évadban 156 hangversenyen játszott, amely valóban szokatlanul magas szám, majd hozzátette: “ezt a koncertszámot az új évadban már nem szeretnék túlszárnyalni”.

A zenekar vezetői a programot ismertetve kiemelték, hogy az évadot szeptember 23-án nyitják a Zeneakadémián, ez a fellépés egyben az Erdélyi Miklós-bérlet első koncertje lesz. Műsorán többek között Puccini-áriák szerepelnek a világhírű amerikai szoprán, Helen Donath előadásában, Csaba Péter vezényletével.

Szintén a Zeneakadémia lesz a helyszíne a Lukács Miklós-bérlet hat hangversenyének. Október 31-én a 150 éve született Richard Straussra emlékeznek A négy utolsó ének megszólaltatásával, amelynek a szólistája Sümegi Eszter lesz. A koncerten egy különleges kamarazenekari mű is felhangzik, Az úrhatnám polgár című szvit. Szintén egy világsztár, a Németországban élő svéd gordonkaművész, Frans Helmerson lesz a vendégük áprilisban, ő Saint-Saëns a-moll csellóversenyét játssza majd a MÁV-zenekar élén. Májusban pedig az együttes karmestere, Kesselyák Gergely megint egy különleges 20. századi művet dirigál a bérletben, Ribnyikov Capriccióját. Szenzációnak számít, hogy Rados Ferenc ismét zenekari koncerten zongorázik, a MÁV-zenekarral januárban Schumann a-moll zongoraversenyét adja elő Takács-Nagy Gábor vezényletével.

A Művészetek Palotája lesz az otthona februártól a négy koncertből álló Szőke Tibor-mesterbérletnek, amelyben többek között Vásáry Tamás vezényel egy Csajkovszkij-estet, és – ahogy Csaba Péter elképzelése szerint minden esztendőben műsorra tűznek egy Mahler-szimfóniát – megszólal majd márciusban Mahler 2. (Feltámadás) szimfóniája a Nemzeti Énekkar közreműködésével.

A Festetics-palota tükörtermébe hirdetett Festetics-bérlet is kínál izgalmas koncerteket. Februárban vendégük lesz például a neves muzsikus, Wolfram Christ, aki évtizedeken át volt a Berlini Filharmonikusok szólóbrácsása. Koncertjén elhangzik többek között Dowland Két dal brácsára és vonósokra című darabja is, emellett Christ Haydn-, Mozart- és Britten-műveket dirigál.

Az Olasz Kultúrintézetben rendezik meg a Varga László-bérlet hangversenyeit, az Unokák és nagyszülők hangversenyei elnevezésű sorozatnak pedig a Magyar Nemzeti Múzeum díszterme ad otthont – ez utóbbiban farsangi koncertet is hirdettek. A Francia Intézetben idén a tavalyinál is több hangversenyt játszanak a MÁV-zenekar művészei.

Lendvai György hozzátette, hogy október 6-án ismét felcsendül a Zeneakadémián Jenkins műve, az Arany János balladájára írt A walesi bárdok, amely nagy sikert aratott már a Carnegie Hallban is.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.