A világ egyik legrégebbi Tóra-tekercsére bukkantak Bolognában

Rendkívüli felfedezést tettek a Bolognai Egyetem könyvtárában, ahol az Ótestamentum egyik ritka példányát találták meg Tóra-tekercsen.

 

 

Az 1889-es katalógus a 17. századra datálta azt a Tóra-tekercset, amelyről most megállapítást nyert, hogy sokkal korábbi, és páratlan értékű.

A 36 méter hosszú, báránybőrre írt héber szöveg a Biblia első öt könyvét (Pentateuchus) tartalmazza a Teremtés (Genezis) könyvétől Mózes ötödik könyvéig (Deuteronómium).

A tekercsre Mauro Perani, a Bolognai Egyetem hebraisztika professzora talált rá a könyvtárban idén végzett nyilvántartási munkák során – számolt be a La Repubblica napilap bolognai kiadása. Perani az írásmód és a radiokarbonos (C14) vizsgálat segítségével megállapította, hogy a tekercs az 1155-1225-ös évekre datálható.

“Ennél is régebbi töredékek léteznek ugyan, de a teljes Pentateuchusnak ez a világon a legrégibb változata” – nyilatkozta Perani.

Az 1889-ben még “értéktelenként” nyilvántartott tekercs a bolognai könyvtár páncéltermébe került. A könyvtár a lelet kiállítását tervezi.
(http://bologna.repubblica.it/cronaca/2013/05/28/foto/rotolo_ebraico-59831643/1/#1)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.