Két ismeretlen erdei rágcsáló fosszíliáit fedezték fel Bolíviában

Két eddig ismeretlen erdei rágcsáló fosszíliáit fedezték fel Bolívia déli részének kietlen hegyvidékén amerikai és bolíviai kutatók.

A fosszíliák korát 12,5-13 millió évesre teszik, a felfedezésről a  clevelandi Case Western Reserve  Egyetem és a bolíviai Tomás Frías Egyetem kutatói a  Journal of Mammalian Evolution online kiadásában jelentették meg tanulmányukat.

A nagyobbik rágcsáló (Mesoprocta hypsodus) úgy nézett ki, mint egy “gólyalábakon” közlekedő tengerimalac, a kisebbik (Quebradahondomys potosiensis) a tüskéspatkányfélékhez tartozott – olvasható a ScienceDaily (http://www.sciencedaily.com) tudományos hírportálon.

A Mesoprocta hypsodus a Dél-Amerikában honos jelenkori aguti rokona. Az állkapcsa és a fogazata alapján a rágcsáló testhossza körülbelül félméteres lehetett, testsúlyát pedig 3,5-4,5 kilogrammra becsülik.

Darin Croft professzor szerint a Mesoprocta hypsodus nagy valószínűséggel gyümölcsökkel és csonthéjasokkal táplálkozott, modernkori rokonaihoz hasonlatosan a fák között keresve élelmet.

A hörcsög nagyságú Quebradahondomys potosiensis a fákon élt. A tüskéspatkányfélékhez tartozott, amelyek a tengerimalacfélékkel és a csincsillafélékkel állnak közelebbi rokonságban. Tüskeszerű sörtéje lehetett, amellyel védte magát, s ha támadás érte, a gyíkokhoz hasonlatosan elhullatta farkát, hogy időt nyerjen a meneküléshez. Az őrlőfogak alapján valószínűsíthető, hogy falevelekkel táplálkozott.

Comments Closed