Zuniceratops, a kétszarvú dinoszaurusz

A Zuniceratops, a kétszarvú dinoszaurusz csontvázát rekonstruálták és állították ki az Arizonai Természettudományi Múzeumban.

A Zuniceratops kevéssé ismert dinoszaurusz, amit az is magyarázhat, hogy híres unokatestvéréhez, a Triceratopshoz (“háromszarvú arc”) képest szerény testméretű őshüllőről van szó: hossza legfeljebb 3-3,5 méter lehetett, magassága nem haladta meg az 1 métert, tömegét pedig 100-150 kilogrammra becsülik a szakértők – olvasható a Smithsonian Magazine (http://www.smithsonianmag.com) honlapján.

Fosszíliái a 93 millió-89 millió éves kőzetrétegekből kerültek elő Új-Mexikóban. Körülbelül 10 millió évvel korábban élt az ismertebb, szarvas Ceratopsidae család tagjainál, így betekintést enged az őstörténetükbe.

A szakemberek “mozaik dinoszaurusznak” is tekintik a zuniceratopszokat, amelyek testfelépítésük alapján egyfajta átmenetet képeztek a fejletlenebb szarvas dinoszauruszok, a Protoceratopsok és a későbbi Triceratopsok között. Míg a törzsük “archaikus”, már kifejlődtek a szemöldökszarvaik, a fogazatuk – miként a háromszarvú dinoszauruszok esetében – “ollóként” működött, amellyel függőlegesen darabolta a növényi táplálékot.

Comments Closed