IMF-együttműködés – Éles ellenzéki kritika – Martonyi János: biztosítást jelent a megállapodás

Az MSZP a kormányi gazdaságpolitikája bukásának beismeréseként értékeli, hogy a kabinet tárgyalásokat kezd a Nemzetközi Valutaalappal (IMF); a Jobbik szerint a kormány “visszakuncsorgott az IMF-hez és ismét a valutaalap kegyeit keresi”; az LMP szerint pedig Orbán Viktor belátta, hogy egy országgal nem lehet hazárdjátékot játszani. A KDNP egyetért a kormány azon törekvéseivel, hogy megőrizze az ország stabilitását és csökkentse kiszolgáltatottságát, a Fidesz nem kommentálta a tárgyalásokat.

A Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtökön közleményben tájékoztatta az MTI-t, hogy az IMF szokásos éves gazdaságpolitikai konzultációjának keretében a kormány megkezdi a tárgyalásokat egy új típusú együttműködésről a Nemzetközi Valutalappal.

Az MSZP a kormányzati gazdaságpolitika bukásának beismeréseként értékeli, hogy a kabinet tárgyalásokat kezd a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy új típusú együttműködésről. Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezető az MTI-nek csütörtökön nyilatkozva kifejtette: a jelenlegi helyzetben elkerülhetetlennek tartják az IMF-megállapodást. “Jobb későn, mint soha” – mondta, hozzátéve, kár az elmúlt másfél évért, “az országnak, az embereknek nagyon sokba került ez az ámokfutás, emberek millió fizettek százezrekkel többet a dilettáns gazdaságpolitika miatt”.

[pullquote]

Martonyi János: biztosítást jelent a megállapodás

Martonyi János külügyminiszter szerint elővigyázatosságból van szükség az IMF-megállapodásra, “ez egyfajta biztosításnak felel meg”.

A tárcavezető az Inforádió Aréna című műsorában csütörtökön azt mondta: nem hitelmegállapodásról van szó. Azért van szükség a megállapodásra, hogy ha valamilyen “különleges helyzet áll elő”, akkor megfelelő pénzügyi támogatást kapjon az ország. Hozzátette: hasonló megállapodást kötött az IMF más országokkal, például Lengyelországgal is.

Martonyi János közölte: a megállapodás pontos feltételeiről később döntenek majd.

[/pullquote]

Az MSZP elnöke szerint fel kell tenni a kérdést, hogy a kormányfő és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, akik e gazdaságpolitikáért felelősek, levonják-e a szükséges következetést. “Várjuk, hogy Orbán Viktor tartva ígéretét az IMF-szerződés megkötése után távozik-e posztjáról” – mondta arra utalva, hogy a Népszabadság keddi számában azt írta: zárt körben a miniszterelnök korábban állítólag célzott arra, hogy “ha az IMF visszajön, én el…”.

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) egyetért a kormány azon törekvéseivel, hogy minden eszközzel megőrizze az ország stabilitását és csökkentse kiszolgáltatottságát – mondta Harrach Péter, a kisebbik kormánypárt frakcióvezetője az MTI-nek

A KDNP-frakció első embere kiemelte: az IMF-fel történő, új alapokon nyugvó tárgyalások biztonsági hálót jelenthetnek a magyar gazdaság számára. A forint erősödése is jelzi a lépés helyességét – mondta. “Reméljük, hogy az IMF-fel folytatott tárgyalás gazdasági függetlenségünk megtartását és a piacok bizalmának visszaszerzését eredményezi” – fűzte hozzá Harrach Péter.

A Fidesz-frakció nem kívánt reagálni az IMF-fel tervezett új típusú együttműködésről az MTI érdeklődésére.

A Jobbik értékelése szerint a kormány valószínűleg egy új, készenléti hitelkeret-megállapodást köt az IMF-el, vagyis “az eddigi ígéreteit megszegve, kudarcos gazdaságpolitikájának köszönhetően visszakuncsorgott az IMF-hez és ismét a valutaalap kegyeit keresi” – nyilatkozta az MTI-nek Volner János, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese.

Volner János közölte: a harcos gazdaságpolitikai nyilatkozatoknak – melyeket pénzügyi szabadságharcnak titulált a kormány – lehetett volna alapja, de a lakosságot sújtó megszorító politikával eddig is az IMF igényeit szolgálta ki a kormány.

Vona Gábor, a Jobbik elnöke közleményében hangsúlyozta: a jelenlegi helyzetben egyetlen elfogadható politikai lépés képzelhető el, Orbán Viktornak és kormányának le kell mondania, s ki kell írni az előrehozott választásokat.

Mint írta, “a mai napon megbukott az Orbán-kormány. Egyértelművé vált, hogy az a másfél éves megszorító politika, amellyel a kabinet szinte minden ágazatot és társadalmi csoportot kivéreztetett, értelmetlen áldozatvállalásra kényszerítette az embereket. Ma ugyanott tartunk, ahol a kormány megalakulásakor voltunk.”

Az LMP szerint miután az utóbbi napokban látszott, hogy a magyar gazdaság nagyon súlyos helyzetben van, végre Orbán Viktor miniszterelnök is belátta, hogy egy országgal nem lehet hazárdjátékot játszani. Vágó Gábor szóvivő kijelentette azt is, hogy ezek után Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek távoznia kell.

Az ellenzéki szóvivő a tárgyalások kapcsán feltette a kérdést, “ha jött az IMF, akkor valóban elmegy Orbán Viktor?” Matolcsy Györgynek, aki a “kiszámíthatatlanság és a bóvli szimbóluma” viszont távoznia kell, mert az ő gazdaságpolitikája miatt került ilyen állapotba a forint – tette hozzá.

Comments Closed