Egyelőre cumisüvegből táplálják az újszülött kiselefántot

Anyjától lefejt tejjel táplálták először gondozói a csütörtökön született nőstény kiselefántot a Fővárosi Állat- és Növénykertben.

 

Mivel az első 24 órában az állat semmilyen hajlandóságot nem mutatott a szopásra, hajnali öt órakor a szakértők meghozták a döntést: létfontosságú megkezdeni a mesterséges táplálást – olvasható az állatkert Facebook-oldalán.
Erre azért volt szükség, mert bár az anyaállat nagyon gondos, és a kicsi is életerős, magától nem találta meg, sőt, igazából nem is nagyon kereste az emlőket. A mesterséges táplálás megkezdéséről való döntés azonban kényes szakmai kérdés. Ha túl korán kezdik meg, azelőtt, hogy a kicsi esetleg magától is elkezdene táplálkozni, szükségtelenül nagy kockázatot vállalnak a kézből való táplálással. Ha viszont túl későn, a kiselefánt állapota minden különösebb előjel nélkül drámaira fordulhat.
Az anyatejben levő anyagok nélkülözhetetlenek a kicsi egészségéhez, ezért az intézmény munkatársai vállalva a kockázatot enyhe bódítással lenyugtatták az anyát és mintegy 1,5 liternyi tejet fejtek le tőle. Az anyaállat jól viselte a beavatkozást, mindvégig álló helyzetben maradt, majd gyorsan fel is ébredt. A pici a lefejt tejet – nem kis küzdelem árán – elfogyasztotta.
A délelőtt folyamán ismét megfejték Angele-t az anyaállatot, ekkor azonban már nem bódították, hanem a szokásos tréning keretében a megfelelő helyre hívták, ahol biztonságosan meg lehetett fejni. Az ekkor kifejt 0,4 liternyi elefánt föcstejet 0,3 liter tehén föcstejjel kiegészítve készítették el a következő adagot a kiselefánt számára. Szerencsére a kicsi hívásra egyből odament a cumisüveghez, és az összesen 0,7 liternyi folyadékot teljes egészében elfogyasztotta – tájékoztatta Hanga Zoltán állatkerti szóvivő az MTI-t.
A nőstény kiselefánt a cumira bármikor ráhívható, ezért az állatkerti szakemberek azt próbálják meg, hogy a cumit az anyaállat emlőjéhez tartva hívják majd oda a kiselefántot, akit így talán sikerül rávezetni az anyatej természetes forrására is. Az állatorvosok jelenleg nagyon bizakodóak, de arra is felkészültek, ha a trükk nem lesz sikeres.
Ha az evési ösztön a nap folyamán nem alakul ki az állatnál, további lépések válnak szükségessé. Az állatkert munkatársai már csütörtökön berendelték azokat a különleges tápanyagokat, amelyekkel szükség esetén folytatható az elefántborjú táplálása. A nemzetközi tapasztalatok sajnos azt mutatják, hogy mesterséges táplálás mellett az ázsiai elefántborjak túlélési esélyei rosszak.
A hajnali etetés során derült ki az állat neme is. Mivel nőstény, ha sikerül felnevelni, Budapesten maradhat az anyja mellett. Ugyanis a hím elefántborjakat az ivarérettség elérésekor el kell szállítani az anya mellől más állatkertbe.
A csütörtökön világra jött borjú anyja Angela, a 12 éves nőstény, amely 2010. szeptember 30-án érkezett a franciaországi La Palmyre-ból. Az apa, Assam 2000. október 7-én született az angliai Chesterben, és 2004. augusztus 18. óta élt a belgiumi Ieperben, majd 2009 októberében került Budapestre.
Mindkét elefántszülő az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) által összehangolt elefánt-tenyészprogram keretében került Budapestre.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.