Budaörsön is nőtt az interneten elkövetett bűncselekmények száma
- Budaörsi INFÓ
- 2023 április 26.
(Budaörs, 2023. április 26. – Budaörsi Infó) A Budaörsi Rendőrkapitányság tájékoztatása szerint Budaörsön a közbiztonság kiegyensúlyozott, a vagyon elleni bűncselekmények száma pedig folyamatosan csökkenő tendenciát mutatott az elmúlt években. Nem mondható el ugyanez az interneten elkövetett bűncselekmények tekintetében, itt az elmúlt évben növekedés volt tapasztalható.
Hoffmann Kornél r. alezredes a Budaörsi Infónak elmondta, hogy a Budaörsi Rendőrkapitányság munkatársai a szolgálatvezénylés adta lehetőségeket kihasználva folyamatosan figyelemmel kísérik a közterületen elkövetett bűncselekmények alakulását – köztük a betöréses lopásokat is – és ennek megfelelően alakítják a járőrszolgálatokat, akár bűnügyi portyaszolgálat kiegészítésével.
„Közös járőrtevékenységet lát el a Budaörsi Közterület-felügyelet valamint a Budaörsi Rendőrkapitányság rendészeti állománya, akik a Budaörsi Önkormányzat támogatásával látják el a napi szolgálatot.
Az elmúlt években a regisztrált bűncselekmények száma – ezen belül a betöréses lopások száma is – inkább csökkenő tendenciát mutat, ezzel szemben az online térben elkövetett csalások száma a pandémia ideje alatt, illetve azóta is növekszik.
A közbiztonság egészét tekintve kijelenthetem, hogy Budaörs közbiztonsága kiegyensúlyozott, jó. Mindent megteszünk az itt élők nyugalmáért, biztonságáért.”
Milyen típusú internetes bűncselekményekkel találkoztak az elmúlt időben Budaörsön?
„Tizenkét típusát különböztetjük meg ezeknek a csalásoknak és sajnos már majdnem minden fajtájával találkoztunk is. Ha a Budaörsi Infó olvasóitól is hasonlóképpen próbálnak adatokat vagy pénzt kicsalni, akkor bátran legyenek inkább gyanakvók, bizalmatlanok, és ne hagyják, hogy becsapják önöket, jelentsék a rendőrségen – azt is, ha csak megpróbálták és azt is, ha áldozatul esett az átverésnek!
Az egyik talán legismertebb a „nigériai csalás”, amikor hamis tartalmú levelekben, megkeresésekben kérnek segítséget meséjükkel az elkövetők: menekültek vagyonának visszaszerzéséhez, jogtalanul elvett örökség, valamilyen okból átmenetileg hozzá nem férhető összeg megszerzéséhez, stb. közösségimédia-oldalakon, online társkereső portálokon terjed a nigériai csalás azon változata, melynél az elkövető romantikus kapcsolatot épít fel leendő áldozatával, mielőtt valamilyen megható történettel előállva pénzt kér tőle.
De vannak még az adathalász banki e-mailek, hamis banki hívások, hamis banki sms-ek, meghamisított banki oldalak, hamis tranzakciók jóváhagyása, hamis befektetési lehetőségek, nem banki szolgáltatók nevével történő visszaélések, a visszahívásos telefonos csalások, hamis online ajánlatok, személyesadat-lopások a közösségi médiában, a munkahelyi csalások.
Napjainkban már nem csak az online vásárlóknak, de az eladóknak is van mitől félniük, hiszen a bűnözők már őket sem kímélik. Vásárlást ígérve csalnak ki tőlük bankkártya adatokat, vagy a szállításhoz szükséges utalást kérnek. Ha online vásárol vagy ad el, akkor részesítse előnyben a személyes átadás–átvételt és a készpénzes fizetést.”
Hogyan tudjuk magunkat, vagy szeretteinket megvédeni az internetes bűnözőktől?
„Legyenek gyanakvók! Ami túl szépnek tűnik, hogy igaz legyen, az valószínű nem is igaz. Ha valaki gazdagságot ígér munka nélkül, vagy házassági ajánlatot tesz úgy, hogy még nem is találkoztak vele, annak legalább gyanúsnak kell lennie. Nagyon fontos és hangsúlyozottan felhívom a figyelmet, hogy semmilyen körülmények között ne adjon meg senki bizalmas információkat, banki adatokat vagy azonosítókat e-mailben érkező felkérésre!
Ne kezdeményezzen fizetést levélben kapott felszólításra! Legyenek különösen éberek, hovatovább bizalmatlanok, ha egy „banki” e-mail bizalmas információkat kér, például online banki jelszavát! A bankok kizárólag biztonságos módon, az online banki felületen kommunikálnak az ügyfelekkel, sosem kérnek bizalmas adatokat ilyen formában! Mindig gyanakodjanak, ha folyamatosan kéretlen telefonhívásokat kapnak; ha gyors megtérülést ígérnek. Ne kattintsanak kéretlen szöveges üzenetekben érkezett hivatkozásokra, mellékletekre vagy képekre a küldő személyazonosságának ellenőrzése nélkül!
Az ellenőrzéshez keressenek rá a számra az interneten (ha csalásról van szó, valószínűleg nem Ön lesz az első), vagy hasonlítsa össze a számot az érintett szervezet hivatalos telefonszámával! Soha ne utaljon pénzt telefonon érkező kérésre!
Egy szolgáltató sosem kér ilyet!
A csalási szándékú hívásokat jelentse a szolgáltatónak! Gondolja át alaposan, hogy mennyi információt és fényképet oszt meg a közösségimédia-oldalakon! Felhasználásukkal a csalók hamis személyazonosságot hozhatnak létre, vagy megpróbálhatják átverni. Ellenőrizze rendszeresen a hitelkártyája és a betéti kártyája kivonatait!
Ha olyan dologért terhelték meg a számláját, amelyet nem Ön rendelt meg, vegye fel a kapcsolatot a bankkal és a kártyatársasággal!”
Hoffmann Kornél rendőr alezredes hangsúlyozta, hogy ha megtörténik a baj és a bűnözők hozzáférést szereztek a bankszámlánkhoz, minél gyorsabban értesítsék a rendőrséget, hiszen megvannak a jogszabály kínálta lehetőségeik a vagyon visszaszerzésére, a kár megtérítésére.
Minél hamarabb cselekszenek és értesítik a rendőrséget, annál nagyobb az esély arra, hogy beleavatkozzanak az utalási folyamatba, megakadályozzák pénzük végleges eltűnését és visszafordítsák azt.
Ha többet szeretne megtudni az internetes csalásokról és arról, hogy hogyan védekezhet ellene, keresse fel a kiberpajzs.hu weboldalt, ahol minden típusú csalásról részletes leírást talál, vagy nézze meg internetes hírportálunkat a www.budaorsiinfo.hu-t.
facebook:
0 Komment