Idén magánszemélyek pályázhatnak a Virágos Magyarország versenyre

(Budaörs, 2020. május 18. – Budaörsi Infó) Idén rendhagyó módon nem az önkormányzatok, hanem a lakosság pályázhat a Virágos Magyarország versenyre. A pályázatokat 2020. július 1-éig online módon lehet benyújtani virágos balkonok és virágos előkertek kategóriában. A szakmai zsűri döntése alapján mindkét kategóriában tíz-tíz induló részesül 100-150 ezer forintos díjazásban, valamint közönségdíjakat is kiosztanak.

 

 

Virágos balkonok, virágos kertek Virágos Magyarország verseny a lakosság részére

A lakosságnak szóló virágosítási pályázat célja, hogy jó minőségű fotókon keresztül mutassa meg, hogy milyen dísznövényeket, egynyári- és évelő virágokat, fűszernövényeket, dézsás növényeket ültettek közvetlen környezetükben az emberek, milyen növényekkel szépítik balkonjaikat, erkélyeiket, kertjeiket.

A pályázatot a Magyar Turisztikai Ügynökség (Továbbiakban: Szervező) kezdeményezi, a Virágos Magyarország Környezetszépítő Verseny (Továbbiakban: VMO) értékelőbizottsági tagjaival, valamint a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetével együttműködve.

 

 

napraforgo_2_2018jun

 

Pályázati feltételek

A pályaműveket – kizárólag online regisztrációt követően – elektronikus úton lehet feltölteni a palyazat.viragosmagyarorszag.hu oldalra.

Pályázni 2020. május 15. napján, vagy azt követően készült, a dísznövényeket, fűszernövényeket, zöldségeket, gyümölcstermő növényeket kiemelő, a kerti kompozíciót is bemutató balkonkerti/előkerti fotókkal és egy maximum 400 karakteres leírással lehet 2 kategóriában:

Legvirágosabb balkon
Legvirágosabb előkert*

 

patkoparkvirag

 

Csak saját, a pályázó által készített alkotás nevezhető. A pályázót terheli annak felelőssége, hogy a fotókon esetlegesen szereplő személyek hozzájárulásukat adták a felvétel elkészítéséhez és felhasználásához.

Egy pályázó maximum 6 fotót küldhet be, a két kategóriában egyenként 3-3 darabot. Manipulált képek nem indulhatnak a pályázaton, de nem számít manipulációnak a szokásos fotográfiai korrekció (színek, tónusok, fényerő beállítása).

A képek egyenként maximum 6 MB méretűek lehetnek, JPG formátumban.

Kérünk minden pályázót, hogy lehetőség szerint a fotók között legyen olyan, amely a teljes növénykompozíciót, tehát a teljes előkertet vagy erkélyt/balkont ábrázolja, valamint olyan is, amely annak részleteit mutatja meg. A pályázat lezárása után az internetes közönségszavazásra bocsátott, illetve a nyertes fotókra vonatkozó felhasználási jogokat a pályázók a Magyar Turisztikai Ügynökségre ruházzák annak érdekében, hogy ezen fotók a nagyközönség számára is bemutatásra kerülhessenek, a pályázó nevének feltüntetésével.

 

 

viragszonyeg16

 

A pályázatok értékelése

A pályaműveket 6 tagú szakmai zsűri bírálja el. A zsűri a nyertes pályaműveket többségi szavazással választja ki a formai és tartalmi előírásoknak megfelelő pályaművek közül.

A legjobbnak ítélt alkotásokból mindkét kategóriában 3-3 közönségdíj is kiosztásra kerül. Az eredményeket a palyazat.viragosmagyarorszag.hu, és a viragosmagyarorszag.hu oldalakon, valamint a https://www.facebook.com/viragosmagyarorszag/ oldalon tesszük közzé.

A zsűri döntése ellen jogorvoslatnak nincs helye.

A bírálat során vizsgált szempontok: kertépítészeti kompozíció; korszerű növényalkalmazás, utcaképet javító érték, hazai nemesítésű egynyári fajták alkalmazása, kertészeti hagyományok ápolása, haszonnövények (fűszernövények, gyümölcstermő növények, zöldségnövények) korszerű alkalmazása, fenntarthatóság: anyagok újrahasznosítása, vegyes egynyári és évelő kiültetések, madárbarát kialakítás, esővízgyűjtés és hasznosítás, kreatív ötletek, egyedi megoldások.

 

 

Áprilistól virágzik a sziklagyepek egyik üde színfoltja, a finom, fűszeres illatú henye boroszlán. Hazánkban védett, eszmei értéke 50 ezer Ft. (Kép: Kiss Gyula)

 

Díjazás

A szakmai zsűri döntése alapján mindkét kategóriában tíz-tíz induló részesül díjban.

Kategóriánként 3-3 fődíjat osztunk ki, melyek díjazása egyenként 150.000 forint értékű kertészeti utalvány.
Kategóriánként 7-7 tematikus díjat ítélünk oda, melyek díjazása egyenként 100.000 forint értékű kertészeti utalvány.

A bírálat során keressük kategóriánként a legszebb kertépítészeti kompozíciót, a legszínesebb növénykavalkádot, a legkreatívabb egyedi megoldásokat, a legkorszerűbb fenntartható növényalkalmazást, a legínycsiklandozóbb (ehető növények, zöldségek, gyümölcsök, fűszernövények) előkertet.**

 

 

Egy pók mászik egy rózsás liliomfa (Magnolia liliflora) virágán a szegedi Széchenyi téren a városháza épülete előtt. A liliomfafélék (Magnoliaceae) családjába tartozó fák különlegessége, hogy húsos szirmú virágai még lombfakadás előtt nyílnak. MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely

 

A legjobbnak ítélt alkotásokból mindkét kategóriában 3-3 közönségdíj is kiosztásra kerül kategóriánként, a zsűri által kiválasztott legfeljebb 50-50, közönségszavazásra bocsátott pályázat közül, melyek díjazása egyenként 100.000 forint értékű kertészeti utalvány.

 

Egyéb díjak díjkategóriáktól, és a beérkezett pályázatok mennyiségétől függően:

szaktanácsadás neves díszkertészektől, a VMO szakmai grémiumának tagjaitól;

magyar formatervező által készített tematikus plakett, szobor, emléktárgy, illetve nívós porcelán dísztárgy (Zsolnay, Herendi, vagy Hollóházi kaspó, váza stb.);

belépőjegyek különböző turisztikai attrakciókba ***

 

 

viragosbudaors

 

A zsűri tagjai:

Borbás Marcsi – a Virágos Magyarország verseny fővédnöke

Bálint Gyuri bácsi – a Virágos Magyarország verseny szervezőbizottságának örökös tagja, Magyarország kertésze

Báthoryné dr. Nagy Ildikó Réka – a Virágos Magyarország verseny nemzeti koordinátora, tájépítész mérnök, tanszékvezető

Orlóci László – a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének elnöke, az ELTE Füvészkert igazgatója, kutatómérnök

Laczkó Mária – Hévíz Főkertésze, városüzemeltetési igazgató, kertészmérnök

Szabó József – a Főkert vezérigazgatója 2010-2020 között, kertészmérnök

Az előbírálatot a Virágos Magyarország verseny szakmai vezetői végzik.

 

virág

 

 

Pályázati időszak: 2020. május 15.-2020. július 1.

Bírálati szakasz: 2020. július 2-13.

Közönségszavazás: 2020. július 13-26.

Eredményhirdetés: 2020 augusztusában

 

 

* Az előkert a ház és az utca között lévő kertrész, a legdíszesebb, a települések turisztikai vonzerejét növelő része a kertnek.

** A Szervező fenntartja a jogát, hogy amennyiben nem érkezik a bírálati szempontoknak megfelelő pályamű, az egyes tematikus alkategóriákban ne osszon ki díjat, illetve új alkategóriákat alakítson ki!

*** A díjak változásának jogát fenntarják!

 

(Budaörsi Infó/budaors.hu)

 

 

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.