Cousteau a “cetbörtönben” tartott fehér és kardszárnyú delfinek elengedését kérte Putyintól

Jean-Michel Cousteau francia óceánkutató azt kéri Vlagyimir Putyin elnöktől, hogy engedjék végre szabadon az orosz Távol-Keleten felfedezett “cetbörtönben” fogva tartott fehér és kardszárnyú delfineket.

 

Vlagyimir Putyin elnök február 22-én elrendelte, hogy az illetékes állami szervek  dolgozzanak ki megoldást a problémára. A kiemelt bűnügyekben eljáró Nyomozó Bizottság (SZK)  február végén a halászati szabályok megsértése címén büntetőeljárást indított a “cetbörtön” üzemeltetésével összefüggésbe hozott négy orosz cég ellen, mivel az orosz törvények értelmében a delfineket kizárólag tudományos célból lett volna szabad befogni.

A környezetvédelmi tárca és a Tengermellék hatósága közölte, hogy az állatokat rövid adaptációs program után visszaengedik természetes közegükbe. Állatvédők szerint ugyanakkor a cetek felkészítése nem kezdődött meg, mi több, a Szrednyaja-öbölbe gyerekcsoportokat kezdtek el utaztatni.

“Arra kérem önt, hogy hozzon végleges döntést az összes, a Szrednyaja-öbölben fogva tartott kardszárnyú és fehér delfin szabadon engedéséről és a hagyományos élőhelyeikre való visszatérítéséről, ahogy azt az orosz tudósokból és a mi nemzetközi csapatunkból álló konzílium optimális megoldásként javasolta” – idézte az Interfax hírügynökség Cousteau egy cetvédő honlapon megjelent új üzenetét.

Cousteau a kérést elküldte annak a csütörtökre kitűzött élő tévéműsornak a címére is, amelyben Putyin minden évben élőben szokott reagálni az országban felmerülő problémákra. Cousteau megismételte februárban tett felajánlását, hogy kész személyesen részt venni a tengeri emlősök szabadon bocsátásának előkészítésében.

A francia szakember az orosz környezetvédelmi tárca felkérésére áprilisban kezdett el közvetlenül is foglalkozni a tavaly Oroszország Távol-Kelet Tengermellék régiójában, a Vlagyivosztok és az észak-koreai határ között található Szrednyaja-öbölben felfedezett “cetbörtön” felszámolásának ügyével. Az ügy akkora felháborodást keltett Oroszországban és külföldön, hogy abba a Kreml is beavatkozott.

A “börtönben” talált 87 fehér és 11 kardszárnyú delfint külföldi – sajtójelentések szerint főképp kínai – delfináriumok számára fogták ki törvénysértő módon az Ohotszki-tengerből és tartották a szakemberek szerint elfogadhatatlan körülmények között.

 

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.