Az alanyi mentesség sem óv meg az áfától

Az alanyi áfamentes vállalkozók sem ússzák meg minden esetben az áfázást. Ha a vállalkozás külföldi céggel van kereskedelmi kapcsolatban, akkor évi hatmillió forintos bevétel alatt sem úszhatja meg az áfabevallás benyújtását.

Az áfa-köteles tevékenységet végzők évi hatmillió forintos forgalomig alanyi adómentességet választhatnak, de nem minden bevétel tartozik bele ebbe az értékhatárba. Az alanyi adómentesség egyik következménye az, hogy nincs levonható áfa. Egyszerű lenne a dolgunk akkor, ha ez az adó-elszámolási mód ilyen egyszerű lenne, de nem így van, ha a vállalkozás külföldi céggel van kereskedelmi kapcsolatban.

Kereskedelmi kapcsolat: a termékbeszerzés és értékesítés – ideértve az általános forgalmi adóról szóló törvény szerinti adómentes termékimportot megalapozó Közösségen belüli adómentes termékértékesítést is, – valamint a szolgáltatásnyújtás és szolgáltatás-igénybevétel.

Közösségi szolgáltatásnyújtás árbevétele, – vagyis az általunk végzett szolgáltatás értékesítése a Közösség területére – nem számít bele az alanyi adómentesség 6 milliós éves értékhatárába. Ezt az általános forgalmi adóról szóló törvény 2.§-a alapozza meg, ha az ügylet teljesítési helye nem belföld.

A törvény 193.§ (1) bekezdésének d) pontja értelmében az adóalany az alanyi adómentesség időszakában nem járhat el alanyi adómentes minőségében, a külföldön teljesített szolgáltatásnyújtása esetében. Tehát ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá az áfa szempontjából, mint az általános szabályok szerint adózókra. Ebből következik az is, hogy az ezen tevékenységéhez tartozó költségek általános forgalmi adója levonható, ha az előírt egyéb feltételek fennállnak.

Az eddigiekben meghatározott kritériumok alapján megállapítható, hogy az áfatörvény területi hatályán kívüli szolgáltatások értékesítéséről beszélünk.

Az általános szabály szerint, az alanyi adómentes adózó belföldi tevékenysége után áfabevallás benyújtására nem kötelezett. Abban az esetben azonban, ha a Közösségen belül az áfatörvény területi hatályán kívül eső szolgáltatást értékesít, akkor áfa-bevallást kell benyújtania.

Általános szabály, hogy adóalany részére nyújtott szolgáltatások esetében a teljesítés helye az a hely, ahol a szolgáltatás igénybevevője gazdasági céllal letelepedett, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig az a hely, ahol lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van.

Nem adóalany részére nyújtott szolgáltatások esetében a teljesítés helye az a hely, ahol a szolgáltatás nyújtója gazdasági céllal letelepedett, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig az a hely, ahol lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van.

Mindezen előírásokból megállapítható, hogy a közösségen belüli adóalanyok részére teljesített szolgáltatásokra vonatkoznak ezek a szabályok. Az összesítő nyilatkozat beküldéséről se feledkezzünk meg!

Kötelező közösségi adószámot kérnie az általános forgalmi adófizetésre kötelezett adóalanynak,
– ha más tagállamban illetőséggel bíró, közösségi adószámmal rendelkező adóalanynak vagy adófizetésre kötelezett jogi személynek Közösségen belüli termékértékesítést teljesít, illetve ha terméket ilyen adózótól szerez be;
– ha más tagállambeli adóalanynak szolgáltatást nyújt, illetve ha más tagállambeli adóalanytól szolgáltatást vesz igénybe.

Közösségi adószámot kell kérnie ilyen esetben az alanyi adómentességet választó adóalanynak is. Az első külföldre történő szolgáltatásnyújtást megelőzően.

Az adózónak a közösségi adószámot a közösségi kereskedelemmel összefüggő minden iratán fel kell tüntetnie. Az adózó a közösségi adószámáról szóló értesítéstől függetlenül, bármikor kérheti közösségi adószámának igazolását magyar és angol nyelven. Szükség lehet az igazolásra például abban az esetben, ha a külföldi partnerünk akkor kéri tőlünk a közösségi adószámot, amikor még csak benyújtottuk az igazolást, de még nem kaptuk meg.

El kell kérni az üzleti partner közösségi adószámát is, mely igazolja adóalanyiságát. A partner gazdasági célú letelepedettségének helyszínét is ellenőrizni szükséges.

Megjegyzem, hogy ha nem adóalany külföldi részére értékesítünk szolgáltatást a közösség területén belül, akkor az ügylet teljesítési helye főszabályként az a hely, ahol a szolgáltatás nyújtója gazdasági céllal letelepedett, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig az a hely, ahol lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van.
Természetesen ezek csak a főszabályok.

A számlára vonatkozó kötelezettségekre, vagyis a számlázás szabályaira – néhány kivétellel – annak a tagállamnak a szabályait kell alkalmazni, ahol azt a szolgáltatásnyújtást, amelyre a számla vonatkozik, teljesítik. Az áfa-törvény 158/A. § (2) bekezdése meghatároz két esetet, amikor a főszabálytól eltérően, az ügyletet teljesítő adóalany letelepedettségéhez igazodó számlázási szabályokat kell figyelembe venni:

1.) amennyiben a termékértékesítő, szolgáltatást nyújtó adóalany a teljesítési hely tagállamában nem telepedett le, és az ügylet fordított adózás hatálya alá esik;
2.) az ügylet teljesítési helye harmadik országban van.

 

(forrás: ado.hu)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.