Kajak-kenu Eb 2013 – Egy-egy arany, ezüst és bronz a szombati döntőkben

A magyar versenyzők egy-egy arany-, ezüst- és bronzérmet szereztek a portugáliai Montemor-o-Velhóban zajló kajak-kenu Európa-bajnokság szombat délelőtti döntőiben.

Az aranyat az 500 méteres női kajaknégyes nyerte, a másik két dobogós hely pedig 1000 méteren született: a Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenus duó második, a kajakos Medveczky Erika pedig harmadik lett.

A kontinensviadal első magyar érmét Medveczky szerezte. A 25 éves versenyző féltávnál még csak a negyedik volt, a hajrában azonban sikerült egy helyet előrébb lépnie. A győzelem szintén egy magyaré, Benedek Dalmáé lett, bár ő tavaly óta már Szerbiának gyűjti a sikereket.

“Volt egy taktikám, ahogy felépítettem a pályát, de 600-700 méternél nagyon megcsapott az oldalszél, és a végén már szenvedtem rendesen. Nagyon magasan ülök a hajóban, és sok erőmet elvette a harc a széllel – mondta az MTI-nek Medveczky. Kissé elérzékenyülve hozzátette: – Nagyon örülök ennek a bronznak, hiszen először indultam a felnőtt mezőnyben egyest, ráadásul miután tavaly nem jutottam ki egyetlen versenyre sem, sokan azt hitték, abbahagyom a versenyzést. Magam is gondolkodtam rajta, de most azt remélem, hogy ennél magasabb csúcsokat is meghódíthatok ebben az évben.”

A korábban magyar színekben világbajnok Benedek ínhüvelygyulladással bajlódva győzött. Mint mondta furcsa érzés volt a dobogó tetején állva a szerb himnuszt hallgatnia.

“Egy kicsit féltem ettől a helyzettől. Szép a szerb himnusz is, de a magyar azért szebb” – mondta a kajakos, aki férje révén váltott országot.

A további egyes számokban nem termett babér a magyaroknak: a felkészülés során betegséggel bajlódó olimpiai bajnok kenus Vajda Attila éppen leszorulva a dobogóról negyedik lett (a címvédő és londoni aranyérmes német Sebastian Brendel csupán a hatodik helyet szerezte meg), míg a 20 éves kajakos Dombvári Bence szép teljesítményt nyújtva ötödikként ért célba az erős mezőnyben.

A párosok küzdelmei egy magyar negyedik hellyel kezdődtek a májusi, szegedi Világkupa-viadalon második Szilvásy Nóra, Szabó Petra duó révén, majd jött a távot tekintve kakukktojás verseny, a női kajaknégyesek 500 méteres küzdelme. A Kárász Anna, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Douchev-Janics Natasa összeállítású magyar kvartett jól kapta el a rajtot, majd – csakúgy, mint a pénteki előfutamban – remek látványt nyújtva szelte a vizet, s már féltávhoz is elsőként érkezett. A riválisok a folytatásban is csak a hátukat nézhették, s az egység nagyszerű győzelmet aratott. A vezérevezős Kárász pályafutása első felnőtt Eb-aranyát szerezte, míg Kovács Katalin már 28 kontinentális elsőségnél jár.

“Nagyon izgultam a verseny előtt, hogy megfeleljek az elvárásoknak, de a tegnapi előfutam-győzelem azért megnyugtatott és magabiztosságot adott a mai döntőre – mondta az eredményhirdetés után a 21 éves Kárász. – Az Eb előtt három közös edzésünk volt, a többiek sokat segítettek a felkészülésben és most, a finálé előtt is. Rendkívül boldog vagyok ezzel az aranyéremmel, már nagyon régen hallottam a magyar himnuszt, úgyhogy ez most nagyon jólesett.”

Magyarország olimpiai címvédő ebben a számban, de a Londonban aranyérmes egység átalakult, mivel sem Szabó Gabriella, sem Fazekas-Zur Krisztina nem ért el olyan eredményt a válogatóversenyen, hogy kiharcolja a jogot az Eb-csapatba és a hajóba kerülésre. A helyükre Kárász és Douchev-Janics került.

A párosok további versenyei egy kellemes és kellemetlen meglepetést hoztak magyar szempontból: a Vasbányai, Mike kenupáros, amely közvetlenül a májusi, szegedi Világkupa-verseny előtt ült össze, majd meglepetésre meg is nyerte a Maty-éri viadalt, most is remekül lapátolt, s ennek egy második hely lett az eredménye. Az olimpiai bajnok Dombi Rudolf, Kökény Roland kajakkettes ezzel szemben címvédőként lemaradt a dobogóról és csupán ötödik lett.

“Tavaly egyszer már kipróbáltuk magunkat együtt, akkor nem működött, idén azonban úgy tűnik, minden passzol. Ahogy Robi, az Öreg mondja, benőtt a fejem lágya” – fogalmazott az MTI érdeklődésére Vasbányai, aki 21 esztendős, s így hét évvel fiatalabb társánál.

Mike ehhez viccesen hozzátette:

“Nincs főnök a hajóban, mindenki elmondhatja, amit gondol. Például az öltözködés, hogy mit vegyünk fel a versenyre, az Henrik dolga, én pedig kormányzok a hajóban.”

Komolyra fordítva a szót, Mike azt mondta: szerinte elvették tőlük az aranyérmet azzal, hogy a rajtnál nem volt figyelmezetés, hanem egyszerűen lecsapódott a rajtgép, s a győztes oroszok annak köszönhetik győzelmüket, hogy jobban reagáltak ebben a helyzetben.

A Dombi, Kökény páros ötödik helyéről edzőjük, Szilárdi Katalin azt mondta: Kökény napok óta torokgyulladással bajlódik, nem volt elég ereje, s ez ezen a szinten elég ahhoz, hogy elmaradjon a jó eredmény.

A szombat délelőtt záró döntőjében, a férfi C-4-esek 1000 m-es fináléjában a magyar kvartett, Varga Dávid, Viola Viktor, Kiss Tamás és Sarudi Pál hetedikként, azaz utolsóként zárt.