A betolakodó fajok világszerte fenyegetést jelentenek a védett területekre

A betolakodó, vagyis nem őshonos állatfajok világszerte komoly fenyegetést jelentenek a védett területekre – derült ki egy kínai-brit tanulmányból.

 

 

A Kínai Tudományos Akadémia és a University College London (UCL) kutatói 894 olyan szárazföldi állatfajt – köztük emlősöket, madarakat, hüllőket és gerincteleneket – vizsgáltak, amelyeknek ismert invazív populációik vannak valahol a világban.

A szakemberek világszerte csaknem 200 ezer védett területen nézték meg, hogy a vizsgált fajok megtalálhatóak-e azok területén vagy határaik közelében – olvasható a londoni intézmény honlapján.

A Nature Communications című folyóiratban publikált eredmények szerint a területek kevesebb mint 10 százaléka ad otthont jelenleg bármelyik vizsgált betolakodó fajnak, ami azt sugallja, hogy a védett területek általában véve hatékonyan védekeznek az idegen fajok ellen.

Ennek ellenére azonban csaknem az összes vizsgált területre fenyegetést jelenthet az invázió, ugyanis 99 százalékuk esetében a határaik 100 kilométeres körzetében már megtelepedett egy betolakodó faj, 89 százalékuknál pedig már a határaik 10 kilométeres körzetében találni egy-egy invazív populációt.

“Ezek az állatok megölhetik vagy versenyre kényszeríthetik az őshonos fajokat, elpusztíthatják természetes élőhelyüket” – mondta Tim Blackburn, a UCL professzora.

Hozzátette: az idegen fajok inváziója egyike azon öt legfőbb közvetlen tényezőnek, amely a biológiai sokféleség hanyatlásáért felelős világszerte, és a betolakodó fajok egyre gyorsabb ütemben szállnak meg új területeket.

A kutatók azt is megállapították, hogy a védett területek több mint 95 százaléka alkalmas környezetet biztosít ahhoz, hogy a vizsgált betolakodó fajok közül legalább néhány megvethesse a lábát.

A szakemberek szerint azok a védett területek adnak otthont nagyobb számú idegen fajnak, amelyek jobban ki vannak téve az emberi hatásoknak, például a közlekedés vagy a határaik közelében lévő nagy kiterjedésű települések miatt. MTI

 

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.