Oxigéntartalmú ásványt találtak a Marson

A Curiosity mangán-oxidot talált a marsi kőzetben. Eszerint a Mars légköre egykor az eddig feltételezettnél több oxigént tartalmazhatott.

 

 

A 2012 augusztusa óta a Gale-kráterben dolgozó Curiosity most a Windjana nevű területen vizsgálódik. A kőzeteket távolból vizsgáló (lézersugárral meglövő, elgőzölögtető és a színképét vizsgáló) ChemCam műszerrel a területet borító homokkő repedéseiben, ásványi telérjeiben mangán-oxidot talált.

A kutatók már eddig is gyanították, hogy a telérszerű formációk víz jelenlétében alakulhattak ki. A mangán-oxidok jelenléte – amelyeknek oxigénben gazdag légkörben kellett létrejönniük – megerősíti, hogy évmilliárdokkal ezelőtt az ősi Marson nemcsak nedves lehetett a környezet, hanem a légkörben sok oxigénnek kellett lennie. (Az Űrvilág.hu szerint a Földön az ilyen mangánásványok csak a légköri oxigén vagy mikrobák jelenlétében alakulnak ki, a Mars esetében a kutatók szerint az első magyarázat a kézenfekvőbb.)

A Curiosity a Windjana területen, ahol a mangán-oxidot tartalmazó ásványokat találta az egyik kőben.

A mangán-oxidok létrejöttéhez erősen oxidáló környezetre és nagy mennyiségű víz jelenlétére van szükség.

A kutatóknak egyelőre nem sikerült magyarázatot találniuk arra, honnan kerülhetett számottevő mennyiségben oxigén a Mars légkörébe. Az egyik elképzelés szerint a felszínen annak idején bőven előforduló víz lehetett az oxigén forrása: amikor a Mars mágneses tere meggyengült, a kozmikus sugárzás és a napfény hatására a vízmolekulák szétszakadtak. A könnyebb hidrogén megszökött a világűrbe, az oxigént viszont meg tudta tartani a Mars gravitációja, így az beépülhetett a kőzetekbe.

Így képződtek a Mars jellegzetes, rozsdavörös színét adó vas-oxidok, a mangán-oxidok létrejöttéhez azonban még több oxigén jelenléte szükséges. Egyelőre nem bizonyított, hogy a folyamathoz elegendő oxigén valóban a fenti módon jött létre, de biztos, hogy akár így is létrejöhetett. Ezzel kapcsolatban a kutatók rámutatnak arra a fontos körülményre, hogy a bolygók légkörében eddig az oxigén jelenlétét ún. biomarkernek, azaz élőlények létezésére utaló bizonyítéknak tekintették, a fenti folyamathoz azonban nincs szükség élőlényekre.

A közelmúltban a még mindig működő Opportunity marsjáró a Mars másik oldalán, a Meridiani-síkságon is ahhoz hasonló mangánüledéket talált, mint amilyent most a Curiosity a Gale-kráterben, tehát vélhetően nem helyi, hanem a bolygó egészére jellemző folyamatról van szó.

(Forrás: ma.hu)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.