Mesterséges, de farkatlan spermát fejlesztettek Kínában

Laboratóriumi körülmények között sikerült mesterséges spermiumot előállítaniuk kínai tudósoknak. A sejteknek nincs farka, de már megfelelően osztódnak.

 

 

Valódi tudományos bravúrról számolt be Minden tudás című magazinműsorában az M1.

A Kínai Tudományos Akadémia kutatói egérkísérletekben hoztak létre kromoszóma-osztódást és spermatoidokat állítottak elő. Ezeket a farok nélküli hímivarsejteket külső segítséggel juttatták el a petesejtekhez, melyek megtermékenyültek és életképes utódok jöttek létre.

A műsorban megszólaló Gidai János szülész-nőgyógyász szerint a meddő férfiak számára mégsem biztos, hogy ez hozza majd el a megoldást az apává váláshoz.

Nagy különbségek vannak egerek és emberek között, kicsit bonyolultabbak vagyunk, ezért nem lehet ezeket az adatokat rögtön emberekre interpretálni” – fogalmazott.

A tudósoknak most olyan humán őssejteket kell találniuk, melyek helyettesítik az embrió-őssejteket, hiszen az azokkal való kísérletezés emberkísérletet jelentene, ezt pedig tiltja a törvény és bioetikai kérdéseket is felvet.

„Technológiailag ez nagyon jól hangzik, de azt tudnunk kell, hogy ha mesterséges spermiummal termékenyítünk meg egy petesejtet, ahhoz a meddő pár férfitagjának genetikailag, biológiailag semmi köze nem lesz” – fogalmazott Gidai János.

Magyarországon a meddő párok több mint felénél a spermiumok felelősek a fogamzás elmaradásáért. A helyzet sokat romlott az elmúlt évtizedekben.

A szakember szerint a 70-es években a referenciaértékként megadott normál sperma koncentráció közel 30-40 százalékkal több volt, mint amivel most számolnak.

Gidai János szerint a férfi meddőség oka lehet a stressz, de állhatnak mögötte gyógyszerek, drogok, anatómiai rendellenességek vagy gyulladások is.

„Sokszor viszont mindent kivizsgálva is arra jutunk, hogy egy ismeretlen eredetű spermiumszám csökkenéssel állunk szemben” – tette hozzá.

 

(forrás: ma.hu)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.