Befektetésre ajánlott kategóriába emelte Magyarországot a Fitch Ratings

Visszaemelte a befektetési ajánlású osztályzati sávba Magyarország államadós-besorolását a Fitch Ratings.

 

A nemzetközi hitelminősítő pénteken késő este, az európai és az amerikai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy a devizában kibocsátott hosszú lejáratú szuverén magyar adósságállomány osztályzatát az eddigi “BB plusz”-ról egy fokozattal “BBB mínusz”-ra javította. Ez az osztályzat a befektetésre ajánlott kategória alapszintje.

Az új besorolás kilátása stabil.

A kereskedelmi adósok felső besorolási korlátját jelző országplafont a Fitch az eddigi “BBB”-ről az elsőrendű “A mínusz” kategóriába emelte, a rövid lejáratú devizaadósság osztályzatát pedig “B”-ről “F3”-ra javította.

A Fitch Ratings a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül elsőként adott ismét befektetési ajánlású államadós-besorolást Magyarországnak.

A másik két cég, a Standard & Poor’s és a Moody’s Investors Service egyelőre a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó – “BB plusz”, illetve “Ba1” – besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot, de a Moody’s magyar osztályzatának kilátása pozitív, ami felminősítés lehetőségére utal.

A Fitch Ratings a pénteki osztályzatjavításhoz fűzött indoklásában kiemelte, hogy a folyómérleg-egyenlegek magas többlete, az Európai Uniótól érkező jelentős értékű folyósítások, a bankrendszer külső mérlegalkalmazkodási folyamata, az önfinanszírozási program és a devizaalapú ingatlanhitelek átváltása nyomán komoly mértékben javult Magyarország külső fizetési egyensúlyi helyzete, és enyhült a magyar gazdaság sérülékenysége.

A hitelminősítő saját számítási módszertana alapján – amely eltér a Magyar Nemzeti Bank (MNB) metodikájától – a nettó külső adósság a hazai össztermék (GDP) 48 százaléka volt a tavalyi harmadik negyedévben a 2012-ben mért 73 százalék után.

Mindemellett a magyar folyómérleg-egyenleg 2010 óta többletet mutat, az ipari bázis bővülését követő exportnövekedés, a 2008 előtti időszakhoz képest gyengébb hazai kereslet, a csökkenő külső kamatfizetési teher és a nyersanyagárak csökkenése miatt.

A GDP-arányos folyómérleg-többlet tavaly 4,4 százalék volt, de a Fitch várakozása szerint a 2017-ig tartó előrejelzési távlatban már csökkenni fog a növekvő hazai kereslet támasztotta magasabb importigény miatt. A hitelminősítő jövőre 2,7 százalékos többletet valószínűsít a magyar folyómérleg-egyenlegben.

A felminősítés tényezői között szerepel a Fitch péntek esti indoklása szerint az is, hogy a feszesebb költségvetési politika elősegíti a magas államadósság-ráta fokozatos csökkenését. A Fitch Ratings elemzőinek várakozása szerint a bruttó államadósság-ráta a hazai össztermék 73,2 százaléka lesz 2017-ben a tavalyi év végén mért 75,3 százalék, és a 2011-ben elért 80,8 százalékos legutóbbi csúcs után.

A hitelminősítő szerint középtávon is az adósságráta lassú további csökkenése várható. A cég 2022-re 67 százalékos államadósság-rátát valószínűsít.

Az önfinanszírozási program nyomán a szuverén adósságállomány immár kevésbé van kitéve a külső kockázatoknak. A devizaadósság a teljes államadóságon belül jelenleg 28 százalék a 2011-ben mért 49 százalék helyett, a nem rezidens befektetők kezén lévő forintadósság-eszközök aránya pedig 23 százalékra csökkent a 2012-ben elért 40 százalékról – áll a Fitch pénteki elemzésében.

A hitelminősítő kiemeli, hogy a GDP-arányos államháztartási deficit tavaly 1,9 százalékra csökkent az előző évi 2,3 százalékról, elsősorban az erőteljesen növekvő bevételek miatt, tükrözve a javuló gazdasági kondíciókat.

A Fitch várakozása szerint a deficit az idén jórészt megegyezik majd a tavalyival, jövőre pedig a GDP-érték 2,5 százalékára emelkedik. A hitelminősítő szerint az nem valószínű, hogy 2019-re – a középtávú célkitűzésnek megfelelően – Magyarország 1,5 százalékra tudja csökkenteni a strukturális deficitet.

A Fitch Ratings szerint ugyanakkor a magyar bankszektor helyzete javult, ami enyhíti a gazdasági és pénzügyi stabilitást terhelő kockázatokat. A rendszerszintű átlagos tőkemegfelelési ráta 2015 végén 19,7 százalék volt, a kinnlevőség- és a betétállomány rátája pedig 102 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 122 százalékról.

A bankszektorra kivetett adóterhek idei csökkentése mutatja, hogy a kormány elkötelezett a bankok működési környezetének javítása mellett, és a Fitch Ratings azzal számol, hogy a kormány nem fogadtat el olyan új jogszabályokat, amelyek hátrányosan érintik a bankokat.

A londoni elemzői közösségen belül többen is várták, hogy a Fitch pénteken visszaemeli a befektetési ajánlású kategóriába a magyar osztályzatokat.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai a közép-európai EU-térségre összeállított, e hétre szóló előrejelzésükben valószínűnek nevezték a Fitch e lépését. A ház szerint ezt indokolta a magyar gazdaság alapmutatóinak jelentős javulása, és az, hogy stabilabbá vált a makrogazdasági politika.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport Londonban ismertetett havi helyzetértékelésében Magyarországról szintén azt állapította meg, hogy az elmúlt években stabilabbá és kiszámíthatóbbá váltak a gazdaságpolitika elemei, javult a külső fizetési helyzet és konszolidálódott a költségvetési politika, és e tényezők valószínűsítették, hogy Magyarország az idén visszanyeri befektetési ajánlású besorolását.

A JP Morgan elemzői szerint 2016-ban a Moody’s részéről is várható ilyen döntés, mivel ez a hitelminősítő is felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást tart érvényben a magyar szuverén osztályzatra.

 

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.