Háromszéki tiltakozás a magyar himnuszéneklés bírságolása miatt

Mintegy 150 ember gyűlt össze Sepsiszentgyörgyön a Kovászna megyei prefektus épülete előtt hétfőn és tiltakozott az ellen, hogy a megye prefektusa bírságot szabott ki a magyar himnusz eléneklése miatt.

 

    A résztvevők többször elénekelték a magyar himnuszt. A Magyar Polgári Párt (MPP) által kezdeményezett megmozduláson Tamás Sándor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeiben megválasztott megyei tanácselnök is részt vett.

    Marius Popica prefektus ötezer lejre (350 ezer forint) múlt szerdán bírságolta az MPP-t amiatt, hogy a június 4-én tartott trianoni megemlékezés résztvevői elénekelték a magyar himnuszt.

    Szerdára Csíkszeredában hirdettek hasonló megmozdulást, amelyet Sepsiszentgyörgyön egy hétig naponta megismételnek.

    A prefektusnak a magyar himnuszhoz és a székely zászlóhoz való viszonyulása miatt a kovásznai megyei önkormányzat hétfőn ismét elhelyezte a prefektúra épülete elé a “SIC – Terra Siculorum” (Székelyföld neve latinul) feliratú, tizenkét négyzetméteres táblát, amelyet tavaly szereltettek le.

    Tamás Sándor elmondta, hogy a prefektus büntetőjogi pert akar indítani ellene a székely zászló eltávolításáról szóló egyik jogerős bírósági határozat tiszteletben tartása miatt. Ezért úgy döntött, hogy önként eltávolíttatja az önkormányzati épületről a zászlót, ugyanakkor visszahelyezték a prefektúra épülete elé a táblát, hogy a székely jelképek láthatóbbá váljanak a kormány területi képviselőjének – magyarázta a megyei tanácselnök.

    A prefektus korábban azt mondta a maszol.ro hírportálnak, hogy a bírságot azért rótta ki, mert a megemlékezésen a szervezők nem énekelték el a román himnuszt is. Hétfőn a prefektus egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a magyar himnusz eléneklését nem büntetik, csak az “intonálását”. A maszol.ro szerint a prefektus nem tudott világos magyarázatot adni arra, hogy mi a különbség az éneklés és az intonálás között, vagyis hogy mikor büntetnek, és mikor nem.

    Az MPP hétfői közleményben úgy vélte, a prefektusnak nem magyarázkodnia kellene, hanem a törvényesség betartását felügyelve, a békés együttélés feltételeit kellene szavatolnia Háromszéken.

Résztvevők 2014. december 19-én Sepsiszentgyörgyön, a Kovászna megyei prefektus épülete előtt tartott demonstráción, ahol az ellen tiltakoztak, hogy a prefektus bírságot szabott ki a magyar himnusz eléneklése miatt. MTI Fotó: Henning János

Résztvevők 2014. december 19-én Sepsiszentgyörgyön, a Kovászna megyei prefektus épülete előtt tartott demonstráción, ahol az ellen tiltakoztak, hogy a prefektus bírságot szabott ki a magyar himnusz eléneklése miatt. MTI Fotó: Henning János

 

 

 

Petíciót intéztek a román kormányhoz a Sepsiszentgyörgyön himnuszénekléssel tüntető magyarok

 

Petícióban szólították fel a Sepsiszentgyörgyön tüntető magyarok a román kormányt pénteken arra, hogy hagyjon fel a magyar jelképek üldözésével.

A székelyföldi városban ötödik napja vonultak a prefektusi hivatal elé a tüntetők, és a himnusz éneklésével tiltakoztak egész héten az ellen, hogy a megye (azóta leváltott) prefektusa bírságot szabott ki a magyar himnusz eléneklése miatt.

A szervezők szerint pénteken több mint ötezer ember vonult a prefektusi hivatal elé egy-egy 250 méteres magyar, illetve székely zászlóval, és többször elénekelték a magyar himnuszt.

A magyarul, románul és angolul felolvasott petícióban felszólították a bukaresti kormányt: ne szítson ellentéteket a Székelyföldön élő románok és magyarok között azzal, hogy elemi jogokat vitatnak el a magyar közösség tagjaitól.

sepsiszentgyorgy_tuntetes_magyar_himnusz_miatt

A napról napra nagyobb tömeget megmozgató demonstrációsorozatot a Magyar Polgári Párt (MPP) kezdeményezte, de a többi magyar párt és szervezet is csatlakozott hozzá. A tüntetéseken a magyar történelmi egyházak képviselői is felszólaltak: csütörtökön többek között Böjte Csaba ferences szerzetes, pénteken pedig Kató Béla erdélyi református püspök.

A pénteki eseményről tudósító maszol.ro erdélyi portál szerint a petíciót Gazda Zoltán, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) sepsiszéki elnöke olvasta fel magyarul, Tamás Sándor, Kovászna megye önkormányzatának elnöke pedig románul.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeiben megválasztott önkormányzati vezető maga mellé szólította a színpadra Biró Zsoltot, az MPP országos elnökét és Váncsa Albertet, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) városi tanácsosát is, ezzel is jelezve, hogy a demonstráción megfogalmazott követelésekkel minden magyar szervezet egyetért.

A petíció szerint a demonstrálók elfogadhatatlannak tartják, hogy Románia a kisebbségek “elnémítására, megsemmisítésére, megalázására és ellehetetlenítésére” használja hatalmát.

“A XXI. században az Európai Unió tagjaként az a magatartás – olvasható a dokumentumban -, amely üldöz egy kisebbségi nyelvet és jelképet, börtönnel fenyegeti a kisebbségi vezetőket, visszaállamosít, szisztematikusan uszít az erdélyi magyarság ellen, nem méltó ahhoz a Romániához, mely 25 éve lerázta magáról a diktatúra, az elnyomás láncait és a szabadság, a jogállamiság és az önkifejezés szabadsága mellett tette le a voksát.”

A petíció a magyar közösség szimbólumainak használatát, identitásának, nyelvének és kultúrájának a megőrzését lehetővé tevő törvényeket sürget, az államosított egyházi ingatlanok visszaszolgáltatását követeli, és érdemi párbeszédet sürget a román kormánytól a Székelyföld autonómiájáról.

“Romániának a kisebbségek, így a székelyek is ugyanolyan alkotó részei, mint a többségi nemzet. Mi is itt akarunk élni, mi is otthonunknak akarjuk érezni Romániát. Tegyenek róla, hogy ne megtűrt idegenekként gondoljanak ránk, hanem teljes jogú polgárokként lehessünk ennek az országnak az állampolgárai” – zárul a sepsiszentgyörgyi petíció.

sepsiszentgyorgy_tuntetes_magyar00_himnusz_miatt

A tüntetés szónokai tiltakoztak a sepsiszentgyörgyi református Székely Mikó Kollégium újraállamosítása, az RMDSZ ellen terrorista fenyegetés gyanújával indított ügyészségi vizsgálat és a Székelyföldön kiújult hatósági jelképháború ellen.

A román kormány legutóbbi ülésén lecserélte a Kovászna, a Hargita és a Maros megyei prefektusokat, miután az RMDSZ panaszt emelt ellenük Victor Ponta miniszterelnöknél, arra hivatkozva, hogy tevékenységükkel feszültséget okoznak a térségben élő magyarok és románok között.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.