Vasárnapi zárva tartás – NGM: további egyeztetések várhatók

További egyeztetések várhatók az üzletek vasárnapi zárva tartásáról – jelentette ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságszabályozásért felelős államtitkár kedden Budapesten a szaktárcánál újságírók előtt, miután meghallgatta az érintettek – a szakszervezetek, a boltokat üzemeltetők – véleményét a kérdésről.

 

Glattfelder Béla elmondta: a Vállalkozásfejlesztési Tanács idei harmadik ülésén egyetlen napirendi pont szerepelt, az üzletek vasárnapi zárva tartását indítványozó törvényjavaslatban foglaltak széleskörű megvitatása az érintett szakmai és érdekképviseleti szervezetek képviselőivel. Ezért a megbeszélésre meghívást kapott minden olyan szervezet, amely érdekelt lehet az ügyben – mondta az államtitkár.

Hozzáfűzte: a megjelent meghívottak alapvetően nagy többsége ellenezte a boltok vasárnapi zárva tartásáról szóló javaslatot, csak a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség, valamint a Munkástanácsok támogatták a javaslatot, továbbá fenntartásokkal értett egyet vele a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete.

Az államtitkár megjegyezte: az NGM célkitűzése, hogy mindenki számára elfogadható és támogatható kompromisszum szülessen a kérdésben.

Glattfelder Béla kiemelte: a tervezett egyeztetéseken a még le nem zárt kérdések kerülnek majd szóba. A nyitott kérdésekről az érintettekkel nemcsak plenáris ülésen, hanem kétoldalú módon, akár személyesen is hajlandó véleményt cserélni – mondta. Hozzátette: olyan  megoldásokat keresnek, amelyek egyformán szolgálják a kereskedelemben dolgozók és a kereskedelmi cégek érdekeit is.

Aláhúzta: a mostani tárgyaláson különösen fontosnak tartották a turizmussal összefüggő kérdéskört, továbbá például a határ menti üzletek speciális nyitvatartási igénye is szóba került.

Az államtitkár emlékeztetett: a javaslatot országgyűlési képviselők, és nem a kormány nyújtotta be. Így a törvényjavaslatban foglaltakról az NGM addig egyeztet, amíg a törvényjavaslat tárgyalása folyik az Országgyűlésben. Hozzátette: az ügyben a kormánynak még nincs álláspontja, a kérdésről a kabinet az előző kormányülésen nem tárgyalt. Az NGM ugyanakkor a szerdai kormányülésre készít egy beszámolót a keddi egyeztetésről, és ezt várhatóan a kabinet szerdán megvitatja.

Kérdésre Glattfelder Béla elmondta, hogy a reklámadónál csak a 20 milliárd forint feletti reklám-árbevétellel rendelkezők adómértéke nő 40-ről 50 százalékra. Ezt a kormány a közteherviselés elvének a szem előtt tartásával javasolja, illetve annak figyelembe vételével, hogy a legnagyobb árbevétellel rendelkező cégeknek az adófizetési képessége magasabb, mint a kisebb cégeké – szögezte le az államtitkár.

 

 

 

OKSZ: a szakmai szervezetek döntő többsége a nyitva tartás mellett van

A szakmai szervezetek döntő többsége egyöntetűen kiállt a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által tartott egyeztetésen amellett, hogy az üzletek, áruházak a vásárlók érdekeivel összhangban maradjanak nyitva vasárnap – közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ).

A szaktárca a közlemény szerint szerdán egyeztetett a kereskedelem szakmai (munkaadói) szervezeteivel, valamint a szakszervezetekkel az üzletek vasárnapi zárva tartásáról szóló törvényjavaslatról.

Az OKSZ – nem vitatva a családok, alkalmazottak és a kisvállalkozások érdekeit – az esetleges boltbezárás káros gazdasági hatásainak mérlegelését is szükségesnek tartja – írja a szervezet. A vasárnapi üzletzárás esetén a kereskedelemben 15-20 ezer, a kapcsolódó területekkel együtt 30 ezer személy elbocsátása várható.

A kormány fejlesztési támogatások révén folyamatosan segíti a nemzetgazdaság különböző területein a foglalkoztatottság bővítését, a vasárnapi üzlet bezárás viszont ezzel ellentétesen hatna. A forgalom egy része elveszne, egyebek mellett romlana Magyarország idegenforgalmi megítélése is. A Magyarországra látogató turisták 400 milliárd forintot költenek a magyar áruházakban, ami a kiskereskedelmi forgalom 5-6 százaléka. A költségvetés adóbevételektől esne el.

A szakszervezetek szerint meg kell vizsgálni a Munka törvénykönyve előírásainak megtartását, valamint egyes foglalkoztatási feltételek módosítását.

A szakmai szervezetek és a szakszervezetek megállapodtak abban, hogy a felvetett kérdésekről a Kereskedelmi Kerekasztal keretében további egyeztetéseket folytatnak.

Az NGM a felvetéseket továbbítja a kormánynak és szükség szerint további egyeztetéseket tart. AZ OKSZ a vasárnapi nyitva tartás mellett más szakmai kérdésekben is szükségesnek tartja az egyeztetést a kormánnyal.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.