Ukrán válság – Freedom House: Janukovics már nem legitim elnök

Viktor Janukovics viszonylag tisztességes módon került Ukrajna élére, ám folyamatosan felőrölte saját legitimitását, és már nem tekinthető az ország legitim vezetőjének – mondta David Kramer, a Freedom House amerikai szabadságjogi civilszervezet elnöke egy csütörtöki pódiumbeszélgetésen Brüsszelben.

Az Európai Politikai Központ által szervezett beszélgetés témája az volt, hogy hogyan erősíthető az Európai Unió és az Egyesült Államok együttműködése a demokrácia előmozdítása terén, ám végül nagyrészt az ukrajnai eseményekre összpontosított. Az eszmecserét felvezető Jerzy Pomianowski, az Európai Demokráciáért Alapítvány igazgatója egy perces néma tiszteletadást kért az Ukrajnában meghaltak emlékére.
A beszélgetés résztvevői közül Kramer fogalmazott a leghatározottabban, úgy vélekedett ugyanis, hogy amíg Janukovics hivatalban van, addig a tiltakozások nem fognak megszűnni, az EU részéről pedig teljesen elhibázott politika volt arra törekedni, hogy az ő elnöksége mellett alakuljon egy technokrata, átmeneti kormány. A Freedom House elnöke rámutatott: Vlagyimir Putyin is figyeli, hogyan reagál Európa, és ha nem kellő határozottsággal, akkor “olyan csatát veszítünk el, amelynek hosszú távú hatásai lesznek” – fogalmazott Kramer.
Alexander Graf Lambsdorff német liberális európai parlamenti (EP-) képviselő a demokráciaépítéssel kapcsolatban a többi között arra hívta fel a figyelmet, hogy míg a munka nincs kész, addig nem is szabad azt feltételezni, hogy készen van, és megemlítette, hogy szerinte Magyarországon és Bulgáriában is voltak problémák. Ukrajnával kapcsolatban úgy vélekedett, hogy igenis vannak olyan dolgok, amelyekkel mind a politikai, mind a gazdasági elitre, az oligarchákra nyomást lehet gyakorolni. Ilyen “nyomáspontoknak” nevezte, hogy tudva lévő, hogy többen közülük osztrák vagy ciprusi bankokban tartják a pénzüket. Annak befagyasztása elég fájdalmas lesz – magyarázta a politikus.
Richard Youngs, a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért vezető munkatársa visszájára fordult demokratikus átmenetről, jelentős visszalépésről beszélt Ukrajnával kapcsolatban, valamint megjegyezte, hogy ha az Európai Unió továbbra is a “többet többért” alapon óhajtja kezelni ezeket az országokat, vagyis a demokratikus eredményeket óhajtja támogatással jutalmazni, akkor szerinte e mögé jelentősen több erőforrást, pénzt és diplomáciai erőfeszítést kell felsorakoztatni.
David Kramer mindemellett arra is kitért, hogy az elmúlt években lassan, de folyamatosan romlott a szabadságjogok helyzete a világban, az autoriter, elnyomó rezsimek egyre szofisztikáltabb technológiai eszközökkel lépnek fel a szabadságjogok és az aktivisták elnyomására.
A beszélgetésen Thomas Melia, az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkára arról beszélt, hogy van együttműködés a demokrácia előmozdítása terén az EU és az Egyesült Államok között, sőt ebben olyan partnernek nevezte az EU-t, amelyhez Amerika előszeretettel fordul. Melia rámutatott, hogy az EU tagállamai közül több ment át az elmúlt évtizedekben demokratikus átalakuláson, és ezek az országok átadhatják tapasztalataikat a jelenleg átalakulóban lévő államoknak.

 

 

A Pentagon eredménytelenül próbált meg egyeztetni az ukrán védelmi minisztériummal

 

Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter megpróbált kapcsolatba lépni az ukrán védelmi minisztériummal a volt szovjet tagköztársaságban elkövetett erőszakcselekményekkel kapcsolatban, de a Kijev “nem reagált” Washington “kéréseire” – közölte csütörtökön újságírókkal John Kirby ellentengernagy, a Pentagon szóvivője.

Kirby szerint “példátlan” a rugalmasság hiánya ukrán részről.
Josh Earnest, a Fehér Ház helyettes szóvivője csütörtökön kijelentette, hogy a katonai fellépés nem tartozik azon eszközök körébe, amelyeket a Fehér Ház Ukrajnával kapcsolatban mérlegel. Mint mondta, Washingtonban kizárólag szankciókon gondolkodnak.
“Az elnök sürgősen mérlegeli, hogy a rendelkezésére álló eszközök közül melyekkel él” – jelentette ki Earnest.
A CNN amerikai hírtelevízió úgy értesült, hogy az Egyesült Államok mérlegeli az ukrán hatóságok erőszakos fellépéséért felelős személyek és intézmények kintlévőségeinek befagyasztását. A televíziót tájékoztató és a neve elhallgatását kérő hivatalos személy szerint nem kizárt, hogy Barack Obama elnök – a diplomáciai fejlemények ismeretében – még csütörtökön dönt ezekről a büntetőintézkedésekről. Az elnöki hivatal helyettes szóvivője hangoztatta, hogy a béke megőrzésében az ukrán kormányé az elsőrendű felelősség, de az ukrán népnek a békés tüntetéshez van joga. Earnest ismételten arra szólította fel a kormányt és az ellenzéket, hogy kezdjen tárgyalásokat a politikai megoldásról, és aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az alapvető emberi jogokat nem tartják tiszteletben Ukrajnában.

 

 

Harkiv megye kormányzója szerint ostobaság az ukránok egységéről beszélni

Ostobaságnak nevezte csütörtökön közzétett nyilatkozatában Mihajlo Dobkin, Harkiv megye befolyásos kormányzója a nyugat-ukrajnai politikusok ukrán egységről vallott felfogását, szerinte a galíciaiaknak nincs joguk arra, hogy egész Ukrajna nevében beszéljenek.

A radikális, szeparatizmustól sem mindig mentes megnyilvánulásairól elhíresült kelet-ukrajnai politikus Andrij Szadovij lembergi (Lviv) polgármesternek az egyik ukrán tévécsatorna csütörtök esti politikai műsorában elhangzott kijelentésére reagált, amelyben az ukránság egységét bizonygatta. A polgármester azt állította, hogy a jelenlegi ukrán hatalom elvesztette legitimitását és minden ukrán bizalmát, mivel az ország összes régiójának lakói egységesek a szabadság iránti törekvésüket illetően.
A Harkiv megyei állami közigazgatási hivatal honlapján olvasható nyilatkozatában Dobkin kifejtette: Szadovij, sok nyugat-ukrajnai politikustársához hasonlóan sokadszor mondott ostobaságokat, amikor az egész nép nevében beszélt. Senki nem jogosította fel őt arra, hogy Ukrajna egész népe, közte a Harkivban élők nevében jelentse ki, hogy a nép egészének elege van a jelenlegi hatalomból – áll a nyilatkozatban, amely szerint a galíciaiaknak nem kellene a saját álláspontjukat egész Ukrajna véleményeként beállítani.

 

 

Biden ismét beszélt Janukoviccsal

Joe Biden amerikai alelnök csütörtökön telefonon arra figyelmeztette Viktor Janukovics ukrán elnököt, hogy az Egyesült Államok kész szankciókat bevezetni azon hivatalos személyek ellen, akik elrendelték, hogy a biztonsági erők Kijevben tüzet nyissanak a tüntetőkre.

A Fehér Ház közleménye szerin Biden határozottan elítélte, hogy civilek ellen erőszakot alkalmaztak az ukrán fővárosban. Arra szólította fel Janukovics elnököt, hogy haladéktalanul hívja vissza a biztonsági erőket – a rendőröket, a mesterlövészeket, a katonai és félkatonai egységeket és az irreguláris erőket.
Az alelnök, aki az elmúlt napokban a legmagasabb rangú amerikai kapcsolattartó volt Washington és Kijev között, sürgette Janukovics elnöktől: tegyen haladéktalanul konkrét lépéseket az ellenzékkel való együttműködés érdekében egy olyan menetrend kidolgozásában, amely megoldást kínál az ukrán nép jogos törekvéseire.
Biden hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok egy független és demokratikus Ukrajnát támogat, amelynek jövőjét a nép akarata határoz meg.
A nap folyamán korábban John Kirby ellentengernagy, a Pentagon szóvivője közölte, hogy Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter megpróbált többször is kapcsolatba lépni az ukrán védelmi minisztériummal a volt szovjet tagköztársaságban elkövetett erőszakcselekményekkel kapcsolatban, ám Kijev “nem reagált” Washington “kéréseire”. Kirby szerint “példátlan” volt a rugalmasság hiánya ukrán részről.
Az amerikai próbálkozások ellenére a két védelmi tárca között a hét folyamán egyszer sem jött létre kapcsolatfelvétel, és Kirbynek nem volt tudomása semmilyen, esetleg más szinten megvalósított kétoldalú katonai érintkezésről sem.
A Pentagon a Fehér Házhoz hasonlóan azt szeretné elérni, hogy az ukrán hadsereg tartsa magát távol a konfliktustól.
Kirby kijelentette, hogy a NATO-tagországok védelmi miniszterei jövő heti brüsszeli találkozójukon megvitatják az ukrajnai helyzetet.
Josh Earnest, a Fehér Ház helyettes szóvivője csütörtökön kijelentette, hogy a katonai fellépés nem tartozik azon eszközök körébe, amelyeket az amerikai kormányzat Ukrajnával kapcsolatban mérlegel. Mint mondta, Washingtonban kizárólag szankciókon gondolkodnak.
A Fehér Ház sajtószolgálata azt is bejelentette, hogy Biden csütörtökön Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel is tárgyalt a témáról. Megbeszélésük középpontjában azok a lehetőségek álltak, amelyekkel a nemzetközi közösség támogatni tudná az erőszak befejeződését és a politikai megoldás megszületését.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.