Az adóvizsgálatok megállapításainak fele kivédhető

A hazai adóvizsgálatok több mint felénél elérhető, hogy az adóhatóság tervezett megállapítása ne kerüljön be az ellenőrzést lezáró határozatba, első vagy másodfokon pedig az esetek közel 90 százalékában törölhető, illetve mérsékelhető a megállapítás, illetve a kiszabott adóbírság – derül ki a Mazars legfrissebb jelentéséből.

 

A könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat 2012-2013 közötti adóvizsgálatait feldolgozó belső kutatás szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) megállapításai gyakran nem megalapozottak. Azokban az adóhatósági vizsgálatokban, amelyekbe az adótanácsadó vállalat már az észrevételi szakaszban bekapcsolódott, 53 százalékban sikerült elérni, hogy a kifogásolt megállapítás ne szerepeljen a határozatban.

Első vagy másodfokon az adóvizsgálatok 80 százalékában sikerült módosítani a megállapításokat. Mindössze 7 százalék volt azon ügyek aránya, amelyekben nem sikerült eredményt elérni, illetve az esetek 13 százalékában a megállapításból másodfokon sem engedett ugyan az adóhatóság, de az észrevételi szakaszban, illetve a fellebbezés során a bírságot sikerült mérsékelni.

“Tapasztalataink szerint a vállalkozások nagy része úgy gondolja, hogy az adóhatóság tévedhetetlen, így ha egy adóvizsgálat megállapításokat tartalmaz, azt azonnal el is fogadják. Ez nem jó hozzáállás, hiszen nyilvánvalóan mindenki tévedhet, így az adóhatóság is” – idézi a közlemény Nyári Zsoltot, a Mazars szenior adómenedzserét, aki szerint előfordulhat, hogy egy adott tényállás igazolásához elegendő, ha az adózó begyűjti a dokumentáció hiányzó részeit. Persze, számos esetben ennél többre is szükség lehet – teszi hozzá.

Az adóhatósági ellenőrzésre időben el kell kezdeni a felkészülést. Érdemes időről időre – akár külső tanácsadó bevonásával – belső vizsgálatot végezni. “Az idejében, saját magunk által feltárt hiba önellenőrzési pótlékkal javítható, de ha ugyanazt az adóhatóság tárja fel, akkor már bírsággal és késedelmi pótlékkal is számolni kell. Az önellenőrzés pedig csak az adóvizsgálat megkezdése előtt végezhető el” – mutat rá a szakember.

Nyári Zsolt szerint gyakori hiba, hogy az adózók megvárják a vizsgálati időszakot lezáró határozatot és csak akkor reagálnak a NAV észrevételeire. Az észrevételi lehetőséget minden esetben javasolt kihasználni, főleg, hogy már ebben a fázisban lehetőség van arra, hogy méltányosságra való hivatkozással a megállapított bírság mérséklését kérje az adózó. Ennek hiányában esélyes, hogy a határozatba már a maximális bírság kerül, ami a későbbi jogorvoslati lépcsőfokon már nehezebben módosítható.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.