Kajak-kenu vb 2013 – Két ezüstérem a leghosszabb távon, 200 méteren nem termett babér

A kenus Vajda Attila és a kajakos Csay Renáta révén két ezüstérmet szereztek a magyarok az 5000 méteres táv vasárnap délelőtti döntőiben a németországi Duisburgban zajló kajak-kenu világbajnokságon. Érem nélkül maradtak a magyarok a 200 méteres döntőkben.

Elsőként Vajda rajtolt a magyarok közül, éppen a házigazdák nagy kedvence, a szombaton, 1000 méteren mögötte második Sebastian Brendel mellől. Ez a két versenyző aztán már az első néhány száz méter után az élre állt, és el is húzott a mezőnytől, majd az első, nagy kör végén Brendel Vajdától is meglépett. Ugyan a magyar próbálta vele tartani a lépést, de a folytatásban már nem volt esélye arra, hogy beérje, így az egy kilométeren szerzett aranyérem után ezúttal második lett.

“Két éremért jöttem, ennél jobban nem is kell, hogy szerepeljek. Az 5000 méterre külön nem készültem, a tegnapi győzelem után raktam csak össze a hajót. A kormányzással akadtak problémáim, a hullámok nagyon +megvezettek+, de nagyon elégedett vagyok ezzel az ezüsttel” – nyilatkozott a parton Vajda.

A folytatásban Csayért szoríthatott a népes magyar szurkolótábor, a győri kajakos a júniusi, portugáliai Eb-diadal és a cali Világjátékokon aratott siker után itt is győzelemre tört. Álmai azonban hamar szertefoszlottak, az új-zélandi Teneale Hatton ugyanis már az első körben “megszökött” a mezőnytől, s előnyét fokozatosan növelve reménytelenné tette a többiek számára a felzárkózást. Csay az üldözőbolyban haladt, annak is az elején, s végül az ezüstéremért zajló csatát megnyerve másodikként haladt át a célvonalon.

“Ez az első síkvízi vb-m, tehát az ezüstéremmel nem lehetek csalódott. Én ugye maratoni versenyző vagyok, abban a szakágban hozzá vagyok szokva a sikerekhez, de ennek a második helynek is örülök.” – mondta a kétgyermekes anyuka Csay.

A férfiak hasonló számában Noé Milán próbálkozott magyar részről, de ő nem tudott beleszólni a dobogós helyek sorsába, hetedik lett a 24 fős mezőnyben.

A vasárnapi zárónapon még a 200 méteres finálékat rendezik (3 magyar hajó az A döntőkben), majd következnek az 500 és férfi K-4 1000 m-es éremcsaták (hét magyar egység), végül a váltók versenyei, utóbbiak szintén magyar részvétellel.

később:
200 m-es döntők 11.40
500 és férfi K-4 1000 m-es döntők 15.15
váltó előfutamok 17.00
váltó döntők 18.10

Eredmények, 5000 méter

A németországi Duisburgban zajló kajak-kenu világbajnokság vasárnapi, 5000 m-es döntőinek dobogósai és a további magyarok eredményei:

Érem nélkül maradtak a magyarok 200 méteren

Érem nélkül maradtak a magyarok a vasárnapi 200 méteres döntőkben a németországi Duisburgban zajló kajak-kenu világbajnokságon.

A hat A döntő közül háromban volt piros-fehér-zöld hajó.

Kezdésként a háromszoros ötkarikás bajnok kajakos Douchev-Janics Natasa – aki tavaly, az ötkarikás játékokon és idén, az Eb-n is harmadik volt ebben a számban – lemaradt a dobogóról egyesben, ötödikként zárt. A győzelem a címvédő és londoni bajnok új-zélandi Lisa Carringtoné lett, a bronzot pedig Janics sógornője, a szlovén Spela Ponomarenko Janic szerezte meg.

Következett a Lantos Ádám, Nagy Péter kenus duó, amely reálisan nem pályázhatott éremre, de nagyon szépen versenyzett, nagy küzdelemben maradt csak le a dobogóról, s végül negyedik lett a német, az orosz és a fehérorosz egység mögött.

Janicsnak 35 perce volt arra, hogy az egyesről áthangolódjon a párosra, ahol társával, Kovács Katalinnal – csakúgy, mint a júniusi kontinensviadalon – egyértelműen győzni akartak. A rajtjuk nagyon rosszul sikerült, s így “futniuk” kellett a riválisok után, de akármennyire igyekeztek és harcoltak, végül nemhogy a győzelem, de még a dobogós helyezés sem jött össze. Negyedikként zártak – ilyen, azaz hogy érem nélkül maradjanak, még nem fordult elő, amióta ez a két sportoló egy párosban szerepel.

A háromszoros ötkarikás bajnok Kovács – akinek ez volt az utolsó száma a vb-n – eddig 31 világbajnoki címet szerzett pályafutása során (ezzel világrekorder), de 1998 óta most először fordul elő, hogy arany nélkül utazzon haza. Janics később a váltó tagjaként még vízre száll Duisburgban.

A két kajakos nem nyilatkozott a finálé után.

A 200-as B döntőkben érdekelt magyarok közül Tótka Sándor (K-1) nyert, így összesítésben tizedik lett, Lantos (C-1) másodikként ért célba (11.), a Molnár Péter, Bán Kristóf kajakos duó pedig ötödikként zárt (14.).